Bilance a statistika

Slováci bojují s Covid-19 líp než Češi. Velké SROVNÁNÍ s jinými státy

Žena s rouškou
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
20.4. 2020 14:31
Téma:

Už více než měsíc musejí Češi dodržovat kvůli postupující pandemii koroaviru řadu mimořádných opatření. Pohled do statistik ukazuje, že i když jsou tato nařízení mnohdy nepohodlná, fungují - ve srovnání s jinými státy si vedeme dobře. Ale například Slováci jsou na tom ještě o poznání lépe.

V absolutních číslech zůstávají pandemií nejhůře zasaženou zemí Spojené státy - od Velikonočního pondělí tam přibylo přes 200 tisíc nakažených a jejich hranice tak už překročila tři čtvrtě milionu. Výrazně také vyskočil počet mrtvých - z 22 na 40 tisíc obětí. Virus tak v zemi na druhé straně Atlantiku zabije přibližně každého dvacátého člověka, který má tu smůlu, že se jím nakazí.

 

Přesto v přepočtu na tom USA stále nejsou nejhůř, i když tam nemocných a mrtvých přibývá vysokým tempem. Při přepočtu počtu nakažených a mrtvých na milion obyvatel jsou na tom Spojené státy s 2309 nakaženými a 123 mrtvými stále lépe než třeba Itálie (2960 infikovaných a 391 mrtvých) nebo Španělsko (4282 pacientů a 446 mrtvých na milion obyvatel). Situace se také vytrvale zhoršuje ve Francii.

 

 

Ve srovnání se všemi již zmíněnými zeměmi je na tom Česko nesrovnatelně lépe. V průměru u  nás na milion obyvatel připadá 634 nemocných a 18 mrtvých.

 

Srovnání nakažených ve vybraných zemích:

 

 

Česko si stojí dobře také ve srovnání s našimi západními sousedy - Rakousko hlásí na milion obyvatel 1643 nakažených a 52 mrtvých, za Německo jsou údaje 1740 a 55.

 

Lépe než my jsou na tom ovšem Poláci a Slováci - Slováci hlásí aktuálně pouhých 12 mrtvých a lehce přes tisíc nakažených - takže i takzvaná smrtnost je u nich extrémně nízká - viru tu zatím podlehl jen přibližně každý stý nakažený, v Česku je smrtnost necelá tři procenta.

 

Srovnání vybraných zemí z hlediska obětí nákazy:

 

 

I Poláci jsou na tom lépe, pokud jde o přepočty nakažených a mrtvých na počet obyvatel. Ale jejich zdravotnictví pandemii zvládá hůř - smrtnost se tu blíží čtyřem procentům.

 

 

Podle statistik si nadmíru dobře vede Čína, která na milion obyvatel hlásí pouhých 57 infikovaných a tři mrtvé. Experti už ale několikrát vyjádřili pochybnosti o přesnosti čísel - například minulý týden čínští úředníci jedním "tahem pera" přidali ve Wu-chanu, odkud virus pochází, bezmála 1300 obětí, čímž jejich počet zvedli skoro o polovinu. Smrtnost je nicméně v asijské zemi dvojnásobná oproti Česku.

 

Na Čínu kvůli koronaviru opakovaně útočí americký prezident Donald Trump:

 

TN.cz