Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Slovenská věda

Slováci objevili nový druh hada, pátrání po něm trvalo 17 let

Užovka urtratská
Zdroj: Boris Tuniyev
Užovka urtratská

Vědci z Univerzity Komenského v Bratislavě 17 let sbírali informace a materiály o záhadném druhu hada. Až důkladné DNA analýzy ukázaly, že se jedná o skrytý druh známé užovky sarmatské. Pozoruhodná je zejména oblast výskytu hada.

Na výzkumu se podílel široký mezinárodní tým, protože had se vyskytuje v geopoliticky poměrně komplikované oblasti. Nalézt jej můžeme pouze v Turecku, Ázerbajdžánu, Arménii, Gruzii, Iráku, Íránu a v Rusku, včetně malé oblasti evropské části. I to byl důvod, proč bádání trvalo tak dlouho.

 

Nově objevená užovka je sesterským druhem užovky sarmatské, má velmi podobné vnější znaky. Až díky nespočtu testů se povedlo objevit odlišnosti mezi takřka stejnými hady.

 

 

David Jandzík z dvojice hlavních autorů řekl televizi Markíza: "Nález je pro nás také jakýmsi završením osobní cesty od nadšených milovníků a někdejších chovatelů užovek až k nálezu a vědeckému popisu nového druhu."

 

Druhý herpetolog Daniel Jablonský dodává: "Objev (užovky) dokazuje, že i poměrně dobře probádaná oblast nebo skupina živočichů může skrývat překvapivé objevy, zejména při trpělivém výzkumu a kombinaci metod."

Nová užovka byla pojmenována na počest království Urart. Název zaniklého království nebyl zvolen náhodou, rozkládalo se totiž v oblasti dnešní Arménské vrchoviny, kde se vyskytuje i nový druh užovky. Jméno vybrali autoři výzkumu z úcty k původnímu jménu užovky sarmatské, která se vyskytuje na území severně od Černého moře. Tuto lokalitu obývali kočovní Sarmatové.
 

jis TN.cz