bouře v Tatrách

Slovák přežil úder bleskem! "Páchnul jsem jako transformátor," popsal

Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 24.8. 2019 11:41
Téma:

Slovák Jozef přežil úder bleskem v Tatrách, kde se při silné bouři na vrcholu Giewont zranilo přes 150 lidí. Pět lidí řádění blesků bohužel nepřežilo. Jozef popsal chvíle hrůzy, kdy se bál o svůj život. Momentálně je mimo ohrožení života.

Jozefa blesk trefil do levého ramene a přes levou nohu prošel až do země. "Koho někdy kopla elektřina, tak ví, jak to vypadá, jen je to možná stokrát větší síla. Cítil jsem, jak mě všechny svaly brní, jak jsem paralyzovaný, prostě jsem padl na zem. Velké díky všem, které znám, ale i které neznám," vzkázal podle TV Markíza svým zachráncům Jozef, kterého zasáhl blesk.

 

Jozef po zásahu bleskem upadl na 30 sekund do bezvědomí. "Ta vysoká energie samozřejmě zanechala popáleniny, hluboké poškození tkání a orgánů, pacient musí být monitorován, hrozí tam další selhání, například poškození ledvin," popsal pacientův stav Viktor Hegeduš z nemocnice v Liptovském Mikuláši.


Ženu, do které udeřil blesk nedaleko vrchu Baníkov, také hospitalizovali v mikulášské nemocnici. Česká turistka (25) prochází velkým traumatem ze ztráty přítele, ale momentálně je mimo ohrožení života a měli by ji propustit na doléčení do České republiky.


Traumatizující zážitek to byl i pro Jozefa, který je ale šťastný, že to přežil. "Páchnul jsem jako transformátor - olejový transformátor, takže jsem si myslel, že mi hoří boty, tak jsem si je sundal, ale byla to nepromokavá bunda, kterou jsem měl na ramenou," popsal těžké chvíle po zásahu bleskem Jozef.

 


Záchranáři radí, aby si lidé na hřebenové túry přivstali. "Bouřková činnost přichází po 12. hodině, což se vlastně i nyní potvrdilo, čili na túry třeba chodit velmi brzy ráno, nejlépe hned po svítání," upozornil Jozef Janiga, ředitel Horské záchranné služby.

 

Pokud vás bouřka zastihne, je nutné se zbavit všeho kovového. Nedoporučuje se utíkat, neboť v strmém terénu by hrozí, že se někdo zraní. V případě, že člověk se nemá kde ukrýt, je dobré se například batohem odizolovat od země.

 

Následně bychom se měli prý zakrýt nějakou pláštěnkou nebo přikrývkou, abychom nezmokli. Čím je člověk sušší, tím je méně vodivý.


Blesky v Tatrách zabily pět lidí a více než 150 jich zranily. Záchranáři odpověděli na otázku, kterou si kladou lidé po celém světě - jak je možné, že je zraněných tolik? Vice najdete ZDE.


Během bouřky zemřelo v Polsku pět lidí:

Související témata:
TN.cz