obchodování s lidmi

Slovák šel za lepším do Anglie. Žil s potkany, nutili ho dřít bez výplaty

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Publikováno 27. 9. 2020
Téma:

Františkovi z východu Slovenska slíbili, že bude mít v Anglii dobrou práci a hodně peněz. Nakonec rok a půl pracoval 12hodinnové směny v drůbežárně bez výplaty a žil mezi potkany. Policie případ vyšetřuje jako obchodování s lidmi, muž není sám, koho takhle podvedli.

Přes den nebo v noci, 12 hodin. František z východoslovenského Svidníku šel do Anglie za lepším, ale octil se za pásem ve fabrice. K odpočinku mu měla sloužit ubytovna, kam přes stará okna foukalo a byli tam potkani.

 

Dlouhé měsíce neměl s dalším kamarádem skoro ani na jídlo, píše portál tvnoviny.sk. Prošli si peklem. Sliby o skvělé práci za hranicemi přitom ještě na Slovensku zněly pohádkově.

 

"Přijeli šedým mercedesem z Michalovců. Slibovali nám, že se budeme mít dobře, že nebudeme spát venku, že budeme mít všechno u sebe, že budeme mít peníze, prostě všechno," vzpomíná František.

 

 

Podle informací policie, která se případem zabývá, muže k přestěhování do Anglie zlákali přes prostředníka sourozenci Milan a Kristína. Na Slovensko se prý František dokázal vrátit jen díky pomoci polské charity.

 

Stejný osud jako Františka prý potkal asi 10 dalších lidí. Ne všichni se ale podle ředitele svídnického Domu sv. Jozefa, který pomáhá lidem ze sociálně slabším vrstev, mohli vrátit zpátky.

 

Policisté předpokládají, že se na obchodování s lidmi podílelo větší množství lidí. Vyšetřování proto pokračuje. Obivněná dvojice sourozenců si podle policie přišla na asi 40 tisíc eur, v přepočtu před milion korun. V případě prokázání viny mohou skončit až na 10 let za mřížemi.

TN.cz