Pandemie u sousedů

Slováky budou plošně testovat na koronavirus podle abecedy

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí pomáhal při testování - 2
Zdroj: Profimedia
Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí pomáhal při testování
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
27.10. 2020 22:27
Téma:

Slovensko bude o víkendu plošně testovat na koronavirus co nejvíc obyvatel. Lidé půjdou na řadu podle abecedy, předeslal tamější ministr obrany Jaroslav Naď. Za provedení testu se nebude muset platit.

Na Slovensku v sobotu a neděli proběhne celosvětově unikátní celoplošné testování. Bude ale dobrovolné, takže zatím zůstává otázkou, kolik lidí se nakonec k odběrovým místům dostaví.

 

Testovat se bude od sedmi hodin ráno do deseti večer, připravených je 4901 odběrových týmů a 5000 odběrových míst, píše portál tvnoviny.sk. V některých malých obcích bude podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě testování trvat pouze den, tým se pak přesune do jiné obce.

 

Pokud se nějaké obci nepodaří zajistit zdravotníka, který bude testy provádět, pomůže jí podle Nadě armáda. Na testování mají lidé chodit podle abecedy a nebudou za něj muset nic platit. Komu vyjde test negativně, dostane výjimku ze zákazu vycházení.

 

 

"Dnes jsou to už tisíce zdravotníků, kteří jsou už zařazení do odběrových míst," uvedl ministr obrany. Přesný počet lidí, kteří budou testování provádět, ale neznal. 

 

O plošném testování na začátku října mluvil i český odvolávaný ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Jeho projekt však zatím konkrétnější rysy zatím nedostal.

 

Pandemie se zhoršuje v celé Evropě. Kde už zavedli zákaz vycházení:

TN.cz