Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

foto uvnitř

Slováci jen koukali! Lomnický štít uprostřed července pokryl sníh!

Lomnický štít
Zdroj: Profimedia

Slováci ve čtvrtek zažili šok. Uprostřed léta se probudili do zasněžených hor. Sníh napadl na Lomnickém štítu ve Vysokých Tatrách, kde 1. července naměřili rekordních 19,5 stupně.

"Počasí se zbláznilo po celém světě," komentují lidé fotku zasněženého Lomnického štítu, která v červenci mnohé překvapila. Teploty ve Vysokých Tatrách se v posledních dnech pohybují okolo 8 stupňů s občasnými přeháňkami. Sníh zřejmě nikdo nečekal.

 

 

 

Začátkem července přitom ve Vysokých Tatrách padaly rekordy. Naměřených 19,5 stupně je podle klimatologů nejvyšší teplota, kterou na Lomnickém štítu kdy zaznamenali. 1. července padaly rekordy i na dalších meteorologických stanicích po celém Slovensku. Například teploty v Nízkých Tatrách na Chopku překonaly rekord z roku 2012 - naměřili 20,1 stupně.

 

 

Lomnický štít patří mezi nejnavštěvovanější vrcholy Vysokých Tater. S nadmořskou výškou 2634 m je druhou nejvyšší horou Vysokých Tater a Slovenska. Vrchol Lomnického štítu není přístupný po turistické stezce, lidé ale mohou využít lanovku, nebo si zaplatit výstup s profesionálním horským vůdcem.

mik TN.cz