Pandemie v Evropě

Slovensko se obává české cesty, zavede výrazně přísnější opatření

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
11.10. 2020 15:36
Téma:

Epidemie nového koronaviru se v Česku začíná vymykat z ruky, zaznělo v závěru týdne od několika politiků. Počty nakažených rychle rostou i na Slovensku a premiér Igor Matovič se obává "české cesty". Jeho vláda proto výrazně zpřísní opatření, celý víkend o nich jednají odborníci.

Slovensko už podle tamějšího premiéra Igora Matoviče po české cestě kráčí. Po sobotním jednání pandemické komise popsal situaci jako uragán.

 

Je to velmi vážná situace a tendence je katastrofální. Musíme se bránit jako společenství zodpovědných lidí. To, co dnes vidíme, je obraz toho, jak jsme se chovali před dvěma týdny," prohlásil Matovič.

 

Soubor nových opatření už komise přijala, ale zatím nepředstavila. Jak upozornil portál tvnoviny.sk, na Slovensku se zřejmě zavřou střední školy a restaurace, které budou moct prodávat jídlo pouze s sebou. V provozu by neměly být ani fitness centra nebo bazény.

 

 

Slovenský ministr práce a sociálních věcí Milan Krajniak se domnívá, že Česko je na cestě do pekla. "Když jedete po dálnici, tak můžete odbočit jen občas. Pokud minete tu odbočku, tak prostě jedete dál. My se obáváme, že Česko je na té hraně, kdy ještě může zkusit odbočit. A jelikož vidíme, že ty křivky jsou stejné, nechceme udělat tu chybu, že nevyužijeme příležitost odbočit z té dálnice do pekla někam do normální země," prohlásil na tiskové konferenci.

 

Hlavní slovenský hygienik Ján Miklas na rozdíl od Matoviče věří, že nová opatření zabrání tomu, aby se Slovensko vydalo stejnou cestou jako Česko. U našich východních sousedů se od začátku epidemie potvrdilo téměř 20 tisíc případů.

 

To je výrazně méně než v Česku, které má přes 58 tisíc aktivních a přes 114 tisíc celkových případů. Opatření se výrazně zpřísní i v tuzemsku, podle ministryně Schillerové už do dvou dnů (podrobnosti čtěte zde).

TN.cz