Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.4. 2018 20:58
překvapivý konec

Slovenský ministr vnitra odstoupil. Nechtěl odvolat šéfa policie

Zdroj: TV Nova

Slovenskem stále cloumá politická krize. Ministr vnitra Tomáš Drucker (Směr-SD) v pondělí překvapivě ohlásil svou rezignaci. Funkci přitom zastával necelý měsíc. Skončil kvůli vyhrocené situaci kolem policejního prezidenta, kterého nechtěl odvolat.

Od pondělní tiskové konference očekávala slovenská veřejnost verdikt o osudu policejního prezidenta Tibora Gašpara. Ten čelí vlně kritiky kvůli pochybnostem okolo vyšetřování vraždy Jána Kuciaka.

 

Ministr vnitra však překvapivě ohlásil svou vlastní rezignaci. Nemyslí si totiž, že by bylo správné policejního prezidenta odvolávat. Své rozhodnutí už sdělil slovenskému premiérovi Peteru Pellegrinimu. Případného nástupce na postu ministra vnitra však spolu oba vládní politici prý neřešili.

 

Drucker podle svých slov definitivně odchází z politiky a vrátí se k práci v soukromém sektoru. "Cítím se v tomto rozhodnutí naprosto svobodný," uvedl. Přesné datum svého odchodu z fuknce oznámí po schůzce s prezidentem Andrejem Kiskou.

 

 

Desetitisíce Slováků v neděli opět vyrazily do ulic, aby si vynutily vládní reformu a odchod policejního prezidenta Tibora Gašpara a zvláštního prokurátora Dušana Kováčika.

 

Drucker uvedl, že mu policejní prezident nabídl svou funkci, ale nemyslí si, že by odvolání Gašpara bylo správné a spravedlivé. Otázka však rozděluje společnost, Gašparovo jméno je totiž stále spojováno s exministrem Kaliňákem. "Nemám právo setrvávat ve funkci ministra vnitra," řekl Drucker s tím, že chce svou demisí snížit napětí v rozdělené společnosti.

 

 

Drucker býval ve Ficově vládě ministrem zdravotnictví. Opoziční tisk jej kritizoval i kvůli podezřelým pozemkovým obchodům jeho manželky, která se poté podle Druckera rozhodla zanechat podnikání. Z funkce ministra vnitra odstoupil po třech týdnech.

 

jva tn.cz / ČTK