Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 4. 2018
Rodinný gang

Slovenští otrokáři vydělávali i na Češích. Soud je uznal vinnými

Zdroj: TV Nova

V britském Newcastlu proběhl soud se sedmičlenným slovenským gangem, který na severovýchodě Anglie obchodoval s lidmi původem z Česka a Slovenska.

Své oběti pachatelé finančně vysávali - pobírali za ně sociální dávky a nechávali si i velkou část jejich výdělků. Soud novodobé otrokáře uznal vinnými. Verdikt má padnout koncem dubna.

 

Jeden z nejhorších případů moderního otroctví na severovýchodě Anglie v novodobé historii. Tak o utrpení Čechů a Slováků, které do Newcastlu vlákal sedmičlenný rodinný gang slovenských Romů, mluví britská média. Lidem z vyloučených lokalit, často bezdomovcům, sliboval dobrou práci, místo toho je ale čekalo peklo.


 

"Tato rodina se systematicky zaměřovala na zoufalé lidi bez prostředků. Nabízela jim dobrou práci, spravedlivé mzdy a možnost ubytování," popsala žalobkyně Diane Spenceová.

 

Gang vedený Romanem Rafaelem své oběti do Velké Británie vlákal pod záminkou zaměstnání v továrnách na balení potravin. Po příletu je pak za směšnou částu - v přepočtu necelých 6000 korun - prodával do otroctví.


Novodobí otroci museli spát ve sklepě v přeplněných sdílených pokojích. Nad jejich bankovními účty a tedy i výdělky měli plnou kontrolu jejich majitelé. Kvůli prakticky nulovým finančním prostředkům, neznalosti angličtiny i neustálému zastrašování se v podstatě nemohli bránit.

 

"Ti, co jsou za tento čin zodpovědní, vedli luxusní život, užívali si dovolených v zahraničí a organizovali večírky. To vše za peníze, které ukradli svým obětem," popsala vyšetřovatelka případu Sally MacDonaldová.


 

Nejmladšímu členovi gangu bylo pouhých 17 let, nejstaršímu 58. O trestu by měl soud rozhodnout 27. dubna.

pez, Petra Matýsková TN.cz