Podvodný prodej

Úřad varuje: Těmto obchodům s léky se vyhněte! Šidí vás

Léky
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Téma:

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) důrazně varuje před nákupem léků po internetu z podivných a neprověřených e-shopů. Tyto stránky podle SÚKL často nabízejí přípravky, u nichž není jasné, co obsahují a kdo je vyrábí.

"V poslední době SÚKL zaznamenal řadu podnětů na webové stránky, kde jsou kromě padělků a nelegálních přípravků nabízeny také zejména doplňky stravy, kterým jsou neoprávněně přisuzovány léčebné vlastnosti, a přípravky bez ověřené kvality, účinnosti a bezpečnosti, které mohou negativně ovlivňovat lidské zdraví," píše ústav.


Tito internetoví šmejdi často nabízejí "léky", které podle nich dokáží léčit třeba i cukrovku, vyčistí nebo odčerví organismus.

 

"Cena je zpravidla značně přemrštěná a po prozkoumání složení lze v řadě případů konstatovat, že se jedná o doplněk stravy či kosmetiku, tedy o výrobek bez jakýchkoli léčebných účinků,“ konstatuje ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta.Přesto všechno SÚKL s těmito prodejci může bojovat jen velmi těžko. Řada e-shopů je totiž registrovaná v zahraničí, u prodávaných přípravků vůbec není jasné, kdo je vyrábí. A když se ústav snaží prodejce oslovit, nikdo nereaguje.

 

"Výrobkům jsou na daných stránkách jednoznačně přisuzovány léčivé nebo preventivní účinky (často hraničící se zázrakem), jsou doporučovány významnými světovými, avšak neexistujícími lékaři a odborníky, popřípadě zázračně uzdravenými neexistujícími lidmi, podle grafického ztvárnění a jednoduchosti je vše zjevně cílené na seniory," vypočítává SÚKL.Protože se ústavu nedaří "lékové šmejdy" vypátrat, zveřejnil alespoň seznam podvodných stránek s příklady preparátů, které nabízejí. A radí, aby lidé nakupovali  jen na stránkách, za kterými stojí kamenná lékárna.


Seznam stránek, které nabízejí "zázračné léky", najdete ZDE.

Datum

  Název internetové stránky Příklady nabízených přípravků
24.05.2017
FUGACAR MEBENDAZOL JANSSEN PROTI PARAZITŮM
ALBEN ALBENDAZOL
BENDA 500 MEBENDAZOL PROTI PARAZITŮM
HEXIN NICLOSAMID PROTI TASEMNICI
OPTICIDE-FC PRAZIQUANTEL 600 MG
24.05.2017
OPTICIDE
VERMOX
IVERMITE
ALBEMED
CHLOROQUINE
ZENTEL
HETRAZAN
METROLEX
VERMOX
IVERFAST
TINIDAZOLE IP
NICLOSAMIDE
KETRESS
NIZONIDE
ZENTOZIDE
URIRON
DICARIS
24.05.2017 LOVEGRA
VIAGRA
CIALIS
LEVITRA
XENICAL 
24.05.2017
STROMECTOL
BENDA
ALBEN
NICLOSAMIDE
DIETHYL
DICARIS
24.05.2017
DiaRemedium, náplasti na cukrovku
24.05.2017 www.levitraoriginal.cz LEVITRA
24.05.2017 DACLATASVIR
FAMCICLOVIR
VALACYCLOVIR
LOPINAVIR
RITONAVIR 
24.05.2017 ANTI-PARASITE HERBAL TEA 

pez TN.cz