nový zákon

Šmíráci mají utrum. Tohle je konec tajného focení sukní a výstřihů!

Muž se dívá pod sukni
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Téma:

V Anglii a ve Walesu začal platit nový zákon, který šmírákům zatnul tipec. Od téhle chvíle je trestné pořizovat snímky nebo videa, na kterých je vidět něčí spodní prádlo nebo genitálie. Ženy kritizovaly, že jim muži mohou beztresně koukat pod sukně a fotit si je.

Fotit si beztrestně ženy v sukních či šatech bez jejich vědomí už v Anglii a ve Walesu nebude možné. Snímky, na kterých budou kalhotky nebo intimní partie bez svolení jejich majitelky, se od pátku stávají protizákonnými a "šmírákům" za ně hrozí až dva roky ve vězení. Informovala o tom BBC.

 

Na problém upozornila 27letá žena po hudebním festivalu British Summer Time v roce 2017, kde bez jejího vědomí někdo pořídil intimní fotografii zpod její sukně. Incident oznámila policii, ti ale odmítli muže trestně stíhat. Podle anglického práva se totiž nejednalo o žádný přestupek.

 

Se svou zkušeností se proto svěřila na facebooku, kde také sdílela online petici. Její kampaň narostla do obřích rozměrů a ministerstvo spravedlnosti se podle toho zařídilo. "Neexistuje žádná omluva pro toto chování a pachatelé by měli plně pocítit sílu zákona. A od dnešního dne to tak bude," uvedla v pátek ministryně spravedlnosti Lucy Frazerová.

 

 

Zákon neplatí na celém území Velké Británie - v Severním Irsku se zatím ještě o trestný čin nejedná. Ve Skotsku je toto chování nezákonné už od roku 2010.

sei TN.cz