Případ z roku 1955

Smrt Milady (8): Policie mluví o nehodě, pamětníci tomu nevěří!

Ondřej Špalek
Ondřej Špalek
Aktualizováno 20:33
26.9. 2019 20:26
Téma:

Nebyla to vražda, ale dopravní nehoda, jejíž vyšetřování je uzavřeno. S tím přišla středočeská policie v reakci na otázky kolem případu, který je starý 64 let. Seniorka měla před několika dny o svém manželovi říct, že v roce 1955 zabil osmiletou dívku z Čenkova na Příbramsku. Její tělo se našlo u silnice.

Osmiletá Milada. Přes šest desítek roků se neví, kdo za její smrt může. Dívka podle policie zemřela při nehodě. Jenže teď se na muže zákona měla obrátit devadesátiletá žena a tvrdit jim, že za Miladinou smrtí stojí její manžel.

 

Milada žila s rodiči ve mlýně u Čenkova. Do školy to měla tři kilometry. Budova mateřské školy v Čenkově fungovala v roce 1955 i jako základní škola. Jedenáctého října kolem patnácté hodiny odsud Milada odešla se skupinou několika spolužáků směrem k domovu.

 

Václav Volek byl mezi dětmi také. Je jedním z posledních, kdo viděl dívku živou. "Tam jsme se oddělili, ona šla sama dál," vzpomíná dnes.

 

Domů nedošla. Pátrala rodina, místní i policie. Brzy se bohužel ukázalo, že Milada už nežije. Tělo dívky objevil ještě ten večer člověk, který venčil psa u rybníka zvaného Fabričák. Leželo ve výpusti, údajně bylo bez šatů a napůl zahrabané. "Pojednou spatřil u zdi mrtvé děvče, pokryté drnem a travou," píše se v dobové kronice.

 

 

 

I proto se mezi místními obyvateli spekuluje o vraždě. "My jsme nikdy nikdo oficiální nějakou zprávu od policie nečetli," říká například jeden z nich.

 

Řidič, který dívku srazil, možná zpanikařil a chtěl zamaskovat tělo. I kdyby ale skutečně stále žil a třeba se i přiznal, nikdo ho nepotrestá. Případ je totiž promlčený.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz