Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Západonilská horečka

Smrtelný virus se blíží k hranicím! Není na něj lék, varují čeští lékaři

Zika
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Evropou se šíří nebezpečná nemoc, potencionálně smrtelná Západonilská horečka. Čeští lékaři varují, že tato nákaza je doslova už za hranicemi. Na nemoc neexistuje žádný lék. První úmrtí na virus zaznamenalo Chorvatsko. Od začátku roku se v zemích EU objevilo 710 případů nákazy. Nemoc přenášejí komáři.

Před nebezpečím varovali odborníci z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity. "Lidské případy západonilské horečky jsou tedy registrovány čím dál blíž k hranicím ČR, kde jsme zatím nákazu domácího původu u člověka nezaznamenali. Poslední srpnový týden přinesl 24 úmrtí, z toho sedm v Itálii, po šesti v Rumunsku a Srbsku a pět v Řecku," řekl vedoucí Ústavu Rastislav Maďar.

 

Kromě Chorvatska se nemoc objevila už i v sousedním Rakousku. Nedaleké Maďarsko zaznamenalo od počátku roku téměř 100 případů nákazy. Nejvíce zasažené nemocí jsou destinace oblíbené českými turisty. V Itálii zaznamenali od počátku roku 327 případů nákazy, v Řecku 147.

 

Na dalším místě skončilo Rumunsko, kde od začátku roku zachytili 117 případů. Maďarsko hlásí 96 nemocných. Ze zemí, které nejsou členy EU, je nejvíce zasaženo Srbsko s 213 případy. Tam od začátku roku do konce srpna na nemoc zemřelo nejvíce lidí - 21. Druhý nejvyšší počet obětí má Řecko (16), třetí Itálie (13).

 

Infekce virem Západonilské horečky většinou probíhá jako nákaza podobná jiným virózám. Projevuje se zvýšenou tělesnou teplotou, bolestí hlavy, končetin, vyrážkou a zvětšením mízních uzlin. Může ale probíhat i bez příznaků.

 

 

Ohroženi jsou starší lidé a ti s oslabenou imunitou, u kterých může způsobit nebezpečný zánět mozku a smrt. U těžších průběhů nákazy se objevují svalová slabost, křeče, zmatenost, poruchy chování a případně i ztráta vědomí, upozorňují lékaři z Ostravy. Inkubační doba je 3 až 14 dní. Nemoc je smrtelná přibližně pro 1 ze 150 nakažených.

 

Nemoc se poprvé objevila v roce 1937 v Ugandě. V 90. letech se coby epidemie rozšířila na většinu území USA, kam ji přenesli migrující ptáci. Kromě nich ji šíří hlavně komáři. Teď pronikla i na evropský kontinent.

 

"Proti viru Západonilské horečky neexistuje účinný lék a není k dispozici ani registrovaná vakcína. Prevence spočívá v používání repelentů a moskytiéry na noc," dodal Rastislav Maďar.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Těchto 10 potravin vám pomůže zlepšit imunitu
10 nemocí, které nejvíc ohrožují děti a teenagery

vbo TN.cz