Smrt na pracovišti

Práce vloni v Česku zabila 123 lidí. O třetinu víc než před rokem

Jeřáb
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Počet lidí, kteří utrpěli v práci smrtelný úraz, vloni stoupl na 123. Po letech, kdy počty úmrtí v práci klesaly se tak loňský rok znovu negativně zapsal do statistik Státního úřadu inspekce práce.

Počet smrtelných zranění za poslední léta kolísá. Pravdou ale je, že od roku 2002 vždy klesl pod 200. V roce 2017 dokonce pod sto, kdy bylo smrtelných úrazů 95.


Nejčastěji k nim dochází při manuální práci jako ve stavebnictví, při práci ve výškách nebo výkopových pracích. Výjimkou není ani doprava.


Na manuální práce jsou do pozic často nabíráni cizinci. Někteří ale neovládají dobře češtinu a právní předpisy neříkají nic o tom, že by zaměstnavatel měl zaměstnance seznámit s riziky v jejich rodném jazyce, a tak může docházet k nedorozumění. Právě ke smrti cizinců dochází častěji, než ke smrti Čechů.

 

Ke úmrtí dochází také při manipulaci s těžkými břemeny. K fatálnímu úrazu tak v minulosti došlo třeba na soustruhu nebo při opravě lisovací formy.


Dříve bylo úrazů vice, ale počty tragédií se postupně snižují. V roce 2016 jich bylo 104, 2017 jich bylo 95. V roce 2018 se opět zvýšil přibližně o třetinu na 123.

 

Utržený náklad na stavbě zavalil dva dělníky:

 

han TN.cz