foto + video komentář

Smrtící lavina v Crans-Montana: K tragédii nemuselo dojít!

Lavina zsmetla lyžaře v Crans-Montana - 2
Zdroj: Profimedia
Lavina se valila na sjezdovku 840 metrů, při dopadu měla obrovskou rychlost
Téma:

Lavina ve švýcarském středisku Crans-Montana začátkem týdne smetla několik lyžařů na sjezdovce, jeden bohužel zraněním v nemocnici podlehl. Vzhledem k tomu, že odpovědní lidé ve vedení střediska povolili sjezdovku otevřít, nepovažovali místo za nebezpečné. Policejní vyšetřování ukáže, jestli někdo ponese odpovědnost za zbytečně zmařený lidský život.

Zpráva o lavině na sjezdovce ve švýcarském středisku Crans-Montana obletěla svět počátkem týdne. Jejímu šíření jistě „pomohlo“ šokující video jednoho z lyžařů, kterému se podařilo těsně před lavinou ujet, a kamera na jeho helmě natočila masu sněhu, jak dopadá na upravenou sjezdovku a mizí v ní několik lyžařů. Všechny se naštěstí podařilo vyprostit, 34letý Francouz, který ve středisku pracoval, bohužel ale následně zemřel v nemocnici. Mladý záchranář měl manželku a dvě malé děti, ve středisku pracoval od roku 2010.

 

 

O lavinách, které zasypou a někdy i usmrtí lyžaře ve volném terénu, občas prostě slyšíme. Lyžaři se do volného terénu vydávají s vědomím, že se vystavují nebezpečí lavin, protože ve volném terénu samozřejmě za jejich bezpečí nemůže nikdo ručit. Ale ve středisku je to něco jiného.

 

Místo tragédie: Lavina se utrhla na vrcholku hory, 840 metrů nabírala rychlost a další sníh a pak dopadla na lyžaře na sjezdovce: 

GALERIE: Lavina smetla lyžaře na sjezdovce v Crans-Montana

1
/
7
Zdroj: Profimedia
Lavina smetla lyžaře v Crans-Montana - 7

 

Skiareál si bere od svých návštěvníků nemalé peníze za permanentky a nabízí jim za to lanovky a upravené sjezdovky. Zároveň se resort musí starat o to, aby na značených sjezdovkách nehrozilo lyžařům nebezpečí. Každý zkušený lyžař někdy zažil situaci, kdy je uzavřena větší nebo menší část střediska kvůli nebezpečí lavin. A v takových situacích pak odborníci laviny řízeně odstřelují pomocí výbušnin, aby eliminovali jakékoliv nebezpečí, které by lyžařům na sjezdovce položené pod kopci mohlo hrozit.

 

Podívejte se na video, jak lyžař před lavinou ujel: 

 

A právě zde se asi ve švýcarském středisku stala chyba. Z fotografií a videa, která jsou z místa pádu laviny dostupná, je jasné, že je obrovské štěstí, že lavina má jen jednu oběť. Na sjezdovku se zřítila z 840 metrů dlouhého a velmi prudkého svahu. V takových podmínkách by stačilo, kdyby se utrhlo jen několik metrů kubických sněhu a cestou dolů by nabraly takovou rychlost, že jen náraz by člověka na sjezdovce dole mohl na místě rovnou zabít.

 

 

Vzhledem k vývoji počasí za poslední měsíc a půl něco takového mohlo hrozit – v lednu napadly v Alpách metry sněhu, v únoru přišlo oteplení, takže tlusté vrstvy sněhu se mohou dát snáze do pohybu, tím spíše na takto prudkém svahu. Nabízí se tedy otázka, proč nebyl tento sníh vysoko nad sjezdovkou řízeně odstřelen, než došlo k tragédii? A když nebyl odstřelen, proč byla sjezdovka pod lavinovým svahem otevřená pro veřejnost? Jestli měl někdo o odstřelu sněhu, nebo uzavření sjezdovky rozhodnout a tragédii zabránit, ukáže policejní vyšetřování.

Štěpán Hrubý TN.cz