Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 10. 2016
Invaze z Asie

Smrtící sršni už jsou v Evropě! V Británii objevili první obří hnízdo

Obří hnízdo smrtících sršňů - 1
Zdroj: Profimedia
První úl sršňů mandarínských objevili v britském městě Tetbury

Obří sršni, kteří jediným bodnutím zabijí i člověka, už jsou v Evropě! Zastavit invazi se zatím nepodařilo a sršni už se adaptovali na evropské podmínky. Dokládá to první úl asijských sršňů, který objevili v Británii.

Obrovský úl smrtících sršňů odhalili britští experti v koruně jehličnatého stromu. Hnízdo o velikosti dýně, které našli u města Tetbury, okamžitě zničili, informoval britský portál Daily Mail. I přesto se někteří odborníci obávají, že se invazi nepodaří zastavit.

 

Starosta už vyzval obyvatele, aby každé podezření na obří sršně nahlásili policii nebo rovnou úřadu. Nebezpečný hmyz viděli už na šesti místech Británie, hlavně na jihu. Chladnější podmínky na severu země podle vědců sršni nepřežijí.

 

Původně se sršni objevili ve Francii, kde po sobě zanechali šest mrtvých, kteří byli na neznámý jed alergičtí. Pak se ale přesunuli právě do Británie, kde dokázali zmutovat a adaptovat se na evropské podmínky. Mohou se proto vydat zpátky na kontinentální Evropu.

 

 

13

GALERIE: Obří hnízdo smrtících sršňů

Zdroj: Profimedia

Obří hnízdo smrtících sršňů - 1

Hodnocení:

 

Sršni mandarínští se měli do Evropy dostat s rostlinami dovezenými z Číny. Jsou největší svého druhu (měří až 10 cm) a jejich jed může zabít i člověka. Na následky bodnutí zemře jen v Japonsku každý rok 70 lidí, v celé Asii to jsou podle odhadů stovky až tisíce ročně.

 

 

Kromě hrozby, kterou představují pro člověka, asijští sršni ohrožují také populaci včel. Živí se totiž jejich larvami i plástvemi. Na včelí úly páchají masové nálety a zabijí každou včelu, která se jim připlete do cesty. Pak zničí i celé hnízdo. Jejich rozšíření tak může být pro evropské včely fatální.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

STRACH A HYSTERIE: Do obchodu vlezlo obří monstrum. Tohle šílené video natočil jeden ze zaměstnanců!

TO VÁS BUDE STRAŠIT: Sršni si udělali hnízdo kolem dřevěné masky. Neuvěříte, co strašidelného z toho vzniklo!

epa TN.cz
Reklama