Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.12. 2016 22:26
sbohem, legendo

Smutná zpráva: Zemřel kytarista Radim Hladík, bylo mu 69 let

Zdroj: TV Nova

Kytarista Radim Hladík zemřel dnes ráno ve věku 69 let. Hladík úspěšně působil například v kapele Blue Effect, kterou spoluzakládal.

Dnes ráno zemřel proslulý český kytarista Radim Hladík. Bylo mu 69 let a delší dobu se potýkal s nevyléčitelnou plicní fibrózou. Ještě v říjnu říkal, že čeká na transplantaci plic. Úmrtí hudební legendy potvrdila manželka.

 

Radim Hladík proslul především jako člen legendární kapely Blue Effect. Stál u jejího zrodu v roce 1968, když ji opustil Vladimír Mišík. Hladík se postupně stal lídrem kapely a byl rovněž mistrným hráčem na elektrickou kytaru. K tomu začal i skládat a tvořit.

 

 

Se svou několikaletou nemocí se Radim Hladík netajil. Ostatně s ní i nadále vystupoval. Naposledy si zahrál s Blue Effectem 14. září na Střeleckém ostrově v Praze. Už tehdy měl v nose hadičky a byl i na pódiu připojený ke kyslíkové lahvi. Přesto ho musela kvůli vyčerpání po koncertě odvézt sanitka do nemocnice, kde si týden poležel. Proto se rozhodl další koncertování přerušit.

 

Letos v srpnu se Hladík dostal do registru pro transplantaci plic a doufal, že se najde vhodný orgán. Říkal, že už čeká jen na telefon a sanitku před domem, která ho odveze na transplantaci plic, protože jinou šanci nemá. Navzdory nemoci i vysokému věku hudebník stále pracoval. Například aktuálně produkoval a hrál na albu s Jaroslavem Hutkou.

 

 

V prosinci by Radim Hladík oslavil sedmdesátiny, ale už se jich nedočkal. Zprávu o úmrtí potvrdil i Honza Křížek, současný zpěvák Blue Effectu.

 

"Hrozně nás to mrzí, hrozně nám Radim bude chybět. Budeme se snažit, abychom dál nesli ten odkaz, který jsme během 13 let po jeho boku získali," řekl Křížek. Kapela už na začátku října přerušila ze zdravotních důvodů koncertování, poslední vystoupení absolvoval Hladík s kyslíkovým přístrojem. Na oficiálních stránkách kapely pak kytarista oznámil, že jeho jedinou šancí je transplantace plic.

 

Uznávaný hudebník, rebel, kytarista, inovátor...

 

Hladík na sebe poprvé upozornil ve druhé polovině 60. let coby člen legendárních Matadors a brzy se stal všeobecně uznávaným domácím králem elektrické kytary a také inovátorem. Jako jeden z prvních tuzemských kytaristů použil booster, zpětnou vazbu či kvákadlo a i díky tomu často sklízel němý úžas posluchačů.

 

 

Na podzim roku 1968 stál u zrodu Blue Effectu, v němž se začal výrazně projevovat i autorsky. V dalších letech kapela několikrát pozměnila název (Modrý efekt, M. efekt) a především obsazení, postavení Hladíka jako vůdčí postavy však bylo nezpochybnitelné. V 90. letech vystupoval Blue Effect jen výjimečně, od roku 2004 Hladík koncertoval s notně omlazenou sestavou.

 

Kytaru si vybral z trucu

 

Ke kytaře se dostal z trucu, neboť ho nebavilo piano, na které se učil od svých pěti let. Studium konzervatoře po dvou letech vzdal a už jako patnáctiletý uspěl v konkurzu na místo kytaristy v pražské beatové skupině Komety ("protože jsem hrál z not a že jsem uměl sólo Nothing Star"). První profesionální angažmá dostal v roce 1964 v klubu Olympik.

 

Později se Hladík díky své všestrannosti realizoval i v jiných žánrech než v rocku. Pražský rodák spolupracoval například s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu, folkaři Jaroslavem Hutkou a Dagmar Andrtovou-Voňkovou či slovenskými muzikanty Pavolem Hammelem, Mariánem Vargou a mnoha dalšími.

 

Kromě toho psal hudbu pro Laternu magiku i Křižíkovu fontánu nebo k loutkovým i rozhlasovým hrám. S manželkou Zlatou provozoval umělecké agentury a produkoval desky nastupujícím skupinám.

 

Co je idiopatická plicní fibróza?

 

Jde o nevyléčitelnou nemoc. Léčba její postup jen zpomaluje. Plicní fibróza poškozuje plicní sklípky a jizví je, takže v plicích ubírá plochu k dýchání. Plíce tuhnou a člověk se stále více zadýchává. Při těžších stádiích nemoci potřebuje občas podporu lahve s kyslíkem, později už natrvalo. Jedinou šancí, jak přežít rozvinutou plicní fibrózu je transplantace plic.

 

Plicní fibróza bývá zpočátku špatně odhalitelná, ale zkušený lékař ji dokáže rozpoznat poslechem dýchání. Fibróza se projevuje výrazným a specifickým zvukem při dýchání, který se podobá roztržení suchého zipu.

čtk tn.cz / ČTK / gar
Reklama