Velbloudi bez práce

Smutní velbloudi! Kvůli covidu přišli o práci a teď vymýšlí blbosti! VIDEO

Petra Staňová
Petra Staňová
18.12. 2020 5:35
Téma:

Covid nepřipravil o kšefty jen lidi, ale i velbloudy. Každou zimu byli součástí živých betlémů a tříkrálových průvodů, jenže s těmi je letos kvůli vládním nařízením utrum. Jiné využití během pandemie nemají, a tak jejich chovatelé přicházejí o velkou část zisku.

Zatímco někteří chovatelé už přemýšlí o prodeji velbloudů, Žaneta Krátošková se jich nechce vzdát za žádnou cenu. Finanční ztráty v tuhle chvíli lepí výdělky z léta.

 

"Jelikož jsem žena šetřivá, tak jsem z letní sezony nic neutratila a nechávám si je pro tuhle příležitost. Ale na jaře zase potřebujeme začít a otevřít, protože pak se bude nakupovat krmení a rádi bysme na to nějakou kačku vydělali," vypočítává Žaneta.

 

 

Žaneta chová patnáct velbloudů a touhle dobou bývá v jednom kole. Svoje mazlíčky doprovází na všechna vystoupení a diriguje je v průvodech. Letos s nimi po letech zůstane i na Štědrý den doma, žádné velké rozmazlování ale nechystá.


"Dopřeju jim klid a pohodu. Nechystáme nic velkého, žádnou porci žrádla navíc, protože u přežvýkavců je třeba, aby krmná dávka byla stejná každý den. Kdybych jim najednou nasypala bednu jablek nebo mrkve, tak by jim to nemuselo udělat dobře," vysvětluje Žaneta.

 

 

Velbloudům se po kontaktu s lidmi stýská, a tak na statku dělají lumpárny. Aby je Žaneta během volna zabavila, chodí s nimi na několikakilometrové procházky a procvičuje s nimi základní pokyny. 

 

"Když je necháte na pastvině jen tak, tak se začnou nudit a vymýšlí blbosti. Koušou se a kopou navzájem. Takže je potřeba jim dát práci, aby z nich bylo kontaktní a hodné zvíře," doplňuje chovatelka. 
 

 

TN.cz