Koření

Smutný boj o život posledního bílého nosorožce na světě

Téma:

Být svědkem vyhynutí celého živočišného druhu je jednou z nejtragičtějších chvil v dějinách. Odborníci z celého světa dělají, co mohou, aby osudovému okamžiku zabránili. Ale budoucnost nosorožců tuponosých, nebo také bílých severních je přesto černá. Zdravotní stav posledního žijícího samce se totiž výrazně zhoršil. V keňské rezervaci Ol Pejeta svádějí veterináři boj o jeho život.

Keňští veterináři minulý týden světu oznámili smutnou zprávu – poslední nosorožec Súdán umírá. Do pravé zadní nohy se mu vrátila infekce, která ho trápila už koncem roku. A tentokrát to nevypadá, že by samec nemoc porazil. Infekce je ještě hlubší než ta předchozí.

 

 

Súdán je pro záchranu celého druhu obrovskou nadějí - narodil se v roce 1973 v jižním Súdánu, o dva roky později se ale přestěhoval do zoo ve Dvoře Králové. Odtud se v roce 2009 vrátil do Afriky a v rezervaci žije se dvěma samičkami. Jenže vytoužené mládě na svět dosud nepřišlo a vědcům v tuhle chvíli nezbývá než doufat v zázraky moderní medicíny.

 

 

Lidé zabíjeli nosorožce kvůli jejich rohům a mnoho lidí stále věří v jejich zázračnou moc. Podívejte se na reportáž Kateřiny Kučerové.
 

Další reportáže z Koření najdete ZDE.

Související témata:
TN.cz/vem