nový zéland

Smutný nález! Moře vyplavilo 145 kytovců, museli je všechny utratit

Téma:

Smutná podívaná se naskytla turistovi na Novém Zélandu, který na pláži objevil 145 kulohlavců, kteří uvízli na souši. Záchranáři nedokázali žádného z kytovců zachránit, polovinu z nich dokonce museli utratit.

Na uvázlé kulohlavce narazil turista u ostrova Stewart na jihu Nového Zélandu. Tito kytovci, kteří jsou blízcí příbuzní delfínů, žijí u Nového Zélandu v hojném počtu a je poměrně časté, že uváznou na souši. Většinou se jedná o jednotlivce, v sobotu večer ale záchranáři vyrazili k nálezu hned 145 kusů.

 

Ve chvíli, kdy turista zavolal o pomoc, už byla zhruba polovina zvířat mrtvá. Ani zbylou polovinu se však nepodařilo zachránit - záchranáři kytovce museli utratit. "Pravděpodobnost, že by se kulohlavce podařilo dostat zpátky do vody, byla bohužel velmi malá," uvedl Ren Leppens z novozélandského ministerstva pro ochranu přírody.

 

"Faktory jako izolovaná pláž, nedostatek personálu a špatný zdravotní stav zvířat nás přiměly k rozhodnutí, že nejhumánnější bude je utratit. Bylo to nicméně srdcervoucí rozhodnutí," dodal Leppens.

 

 

Osvobozování kytovců uvízlých na pobřeží podle odborníků jen prodlužuje utrpení zvířat. Delší pobyt na souši jim nenávratně poškozuje ledviny - i kdyby se je tedy podařio se dostat zpět do moře, stejně by uhynuli.

 

Není jisté, proč tolik kytovců skončilo na pláži. Příčinou mohla být nemoc, dezorientace, odliv, špatné povětrnostní podmínky nebo pronásledování predátorem.

sei TN.cz