strach z nákazy

Smyčka kolem Česka se utahuje! Epidemická bomba, tvrdí Němci. Rakousko radši zavírá hranice

Koronavirus - ČR
Zdroj: Getty Images, TN.cz
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 17:50
13.1. 2021 17:42
Téma:

Česko je jednou z několika nejpostiženějších zemí na světě, která eviduje nejvyšší denní přírůstky nakažených koronavirem na 100 tisíc obyvatel. To se však nelíbí některým okolním státům. Německo už označilo naši zemi za "nebezpečného souseda“, kvůli kterému nedokáže koronavirus dostat pod kontrolu, Rakousko začíná zavírat některé hraniční přechody.

Německo se koronaviru nezbaví, dokud se nákaza bude šířit z České republiky. Ve středečním komentáři s názvem "Nebezpečný soused: Musíme konečně mluvit o Česku“ to uvedl deník Die Welt. Přestože v říjnu nebyl podle listu covid-19 v Sasku tak silný, v České republice byla pandemie v plném proudu a přibývalo 600 nebo 700 nových případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní.


"Jedná se o hodnotu, kterou Německo hlásí jen z několika míst. Jde o ztrátu kontroly, která do dnešních dnů nemá v Evropě obdoby,“ popisuje Die Welt situaci v Česku.

 


Zároveň však autor komentáře upozorňuje, že v této době přejíždělo přes hranice pravidelně okolo devíti tisíc Čechů, kteří dojížděli za prací. Například v Bad Schandau byly hotely, restaurace i obchody také plné českých turistů.


Kromě toho mají být nejvíce postižené právě ty bavorské a saské okresy, které hraničí s Českou republikou. Nákaza se však rychle šíří také v Durynsku, Braniborsku a Sasku-Anhaltsku. "Dostat tento vývoj pod kontrolu pomocí lockdownů a podobných opatření je ale obtížné, protože je neustále vyživován přes otevřenou hranici s Českem,“ doplňuje list.


Německo bude od čtvrtka při příjezdu z vysoce rizikových zemí, kam spadá také Česko, vyžadovat negativní test na koronavirus. Navíc stále platí po příjezdu do země povinná karanténa, kterou je možné ukončit po pěti dnech dalším negativních testem.

 


Toto opatření však podle deníku Die Welt nestačí a přichází se dvěma možnostmi. Buď se německá vláda spolehne, že Češi dostanou pandemii covidu-19 pod kontrolu, nebo zavede takové restrikce, které občany Německa skutečně ochrání před šířením viru.


Omezení zpřísňuje také Rakousko. To od půlnoci ze středy na čtvrtek uzavírá 45 menších hraničních přechodů s Českem a Slovenskem. Zavření přechodů už minulý týden avizoval tamní ministr vnitra Karl Nehammer.


Na hranici s Českou republikou se opatření týká 42 přechodů. Otevřeno zůstává 17 velkých přechodů, například ten ve Slavonicích, Mikulově nebo Dolním Dvořišti. Přehled naleznete zde.

 

V Česku se situace s covidem-19 stále zhoršuje. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz