Pořad Napřímo

Proč mají mít heterosexuálové větší práva? Odpovídali příznivci i odpůrci

Bára Divišová
Bára Divišová
4.3. 2020 14:03
Téma:

Zákon o možnosti manželství i pro páry stejného pohlaví leží ve Sněmovně už téměř dva roky. Poslanci ale jeho projednávání blokují. O emotivním tématu diskutovali příznivci a odpůrci ve speciálním vydání pořadu Napřímo.

Hosty pořadu Napřímo byli předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a zástupce Aliance pro rodinu Jan Gregor. Diskutoval s nimi předseda STAN Vít Rakušan a homosexuální pár Anna Toušová s Petrou Doušovou, které spolu vychovávají dvouletou dceru Alexandru.

 

Podle Rakušana není k projednání návrhu zákona, který by přinesl manželství pro všechny, ve Sněmovně dostatečný zájem. Hnutí STAN se podle něj opakovaně pokoušelo zařadit novelu jako pevný bod do programu schůze, ale u poslanců to neprošlo.

 

"Myslím si, že ať už lidé volili jakoukoliv stranu, dělali tak proto, aby její poslanci rozhodovali," sdělil Rakušan s tím, že by se zákonodárci tedy neměli zbavovat svých povinností. Argumentem podle něj není ani to, že existují důležitější zákony, které jsou potřeba projednat. "Je to návrh, který může pomoci tisícům lidí," uvedl.

 

Podle Gregora to ale není tak jednoduché, protože "nejde o pár slov v zákoně". "Má to dalekosáhlé důsledky především pro děti a také pro takové věci, jako jsou rodné listy. (...) Manželství existuje především jako ochrana dětí. Po narození do manželství automaticky vzniká rodičovství," prohlásil.

 

 

 

Gregor se chce na možnou úpravu zákona dívat právě optikou dítěte. Jako příklad uvedl rodinu americké herečky Cynthie Nixonové, která žije s partnerkou a homosexuálním otcem jejich dítěte. "Takové dítě má tři rodiče. A co se stane, až se vztah rozpadne? Bude putovat mezi třemi domácnostmi?" ptal se Gregor.

 

Podle Anny a Petry je jedním z problémů současného registrovaného partnerství právě to, že dítě není v takovém případě zabezpečené. Žádnou právní ochranu nemá ani partner, který není uveden v rodném listě dítěte. "Já naši dceru vychovávám, jsem její matka, ale kdybychom se rozešli, stačí takhle lusknout a jsem mimo," popsala Anna.

 

Homosexuální partner si nemůže dítě toho druhého osvojit, páry nemohou adoptovat. V případě úmrtí jednoho z partnerů navíc nemá ten druhý nárok na vdovský důchod, dítě zase nemůže dostávat sirotčí důchod. "Kdyby se Aničce něco stalo, jsme bez příjmu," doplnila Petra, která je nyní na mateřské.

 

 

 

Podle Jurečky by se mělo o těchto nedostatcích diskutovat, ale v rámci registrovaného partnerství. KDU-ČSL naopak ve Sněmovně předložila návrh, podle kterého by mělo být manželství ústavně definováno jako svazek muže a ženy. "Jedině muž a žena jsou nositeli toho, že může vzniknout život. Že to nyní díky technologickému vývoji nějak obcházíme, je věc jiná," prohlásil Jurečka.

 

Ani na to, že jsou sňatky homosexuálů běžnou praxí třeba v Rakousku, Německu nebo Francii, by podle Jurečky neměli čeští politici příliš hledět. "To přece není argument, abychom vše zavedli také. V USA je například možné si objednat dítě, někdo dá sperma a vajíčka, žena se použije jako inkubátor. To pro mě ale není argument, abychom to zavedli také," dodal Jurečka.

 

Rakušan poté prohlásil, že rozhodně nechce mít větší práva, než lesbický pár sedící vedle něj. "Nemám pocit, že by mě nějak ohrožovaly. Manželství není máslo, které by došlo, když si ho namažu na chleba. Manželství tu je pro všechny, kdo jsou svázaní láskou," uvedl.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz