Pomoc státu

Sněmovna schválila delší ošetřovné pro rodiče, paušální daň i odklad EET

Lucie Staničková
Lucie Staničková
21.10. 2020 15:37
Téma:

Poslanecká sněmovna ve středu schválila zavedení paušální daně. Tu budou moci využít osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) s ročním příjmem do jednoho milionu korun. Zároveň poslanci kývli na delší ošetřovné i jeho navýšení a odklad EET.

Sněmovna schválila změnu ošetřovného. Nárok budou mít lidé při péči o děti do deseti let po celou dobu uzavření škol, nebo při nařízené karanténě dítěte. Dávka bude navíc vyšší.

 

Zvýšení ošetřovného prosadil předseda lidovců Marian Jurečka a kývla na něj také ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Ošetřovné tak nyní bude činit sedmdesát procent denního vyměřovacího základu.

 

 

Nárok na ošetřovné budou mít také lidé pracující na dohodu, tedy dohodu o provedení práce, nebo pracovní činnosti. Zaměstnavatel však za ně musel platit nemocenské pojištění alespoň ve třech kalendářních měsících, které bezprostředně předcházely měsíci, ve kterém vznikla potřebná péče.

 

Poslanci ve středu kývli také na zavedení paušální daně. Vláda původně navrhovala limit 800 tisíc korun, Sněmovna však při závěrečném schválení limit ještě zvýšila. Návrh odsouhlasilo 84 z 98 přítomných poslanců.  Podpořila ho také ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).


"V měsíční částce 5 469 Kč pro rok 2021 je zahrnutá minimální zdravotní pojistka ve výši 2 393 korun a daň z příjmů jen ve výši 100 Kč,“ informovalo na twitteru ministerstvo financí. Daň budou moci uplatnit živnostníci s ročním příjmem do milionu korun. Zákon musí nyní ještě posoudit Senát.

 

 

 
Paušální daň znamená, že živnostník nepodává daňové přiznání a neplatí tak žádné další zdravotní a sociální odvody ani daně, ale pouze jednu částku, která zahrnuje vše.

 

Další předloha, kterou schválila Sněmovna, by měla umožnit pořadatelům zrušených kulturních akcí odložit vrácení uhrazeného vstupného až na podzim roku 2022 a místo peněz dávat lidem poukazy.


Rozhodlo se také o odložení elektronické evidence tržeb až na rok 2022. V jednání byl také návrh, že by podnikatelé zasažení pandemií koronaviru měli kvůli uzavření svých provozoven, nebo omezení podnikání dostávat 500 korun denně. Ti nyní budou moci o jednorázový příspěvek zažádat. Poslanci na návrh vlády kývli.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz