Poslanecká sněmovna

Poslanci kývli na rekordní schodek rozpočtu 500 miliard korun

Martin Klícha
Martin Klícha
23.6. 2020 6:48
Téma:

Poslanci v úterý podpořili navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun. Návrh teď půjde do druhého čtění. Opozice byla proti a chtěla, aby vláda návrh přepracovala. Nyní ho dostane k projednání rozpočtový výbor.

"Dobrá zpráva pro naši ekonomiku. Novela zákona o státním rozpočtu, která umožní tolik potřebné investice a pokračování pomoci našemu hospodářství, míří do druhého čtení," napsala na twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

 

Novelu nyní dostane k projednání rozpočtový výbor. Závěrečné schvalování se očekává v červenci.

 

Letošní schodek státního rozpočtu měl původně dosáhnout 40 miliard korun, kvůli opatřením ale vláda několikrát žádala o jeho navýšení, ministerstvo financí navrhlo rekordní schodek ve výši 500 miliard korun.

 

 

Menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD chtěla prosadit zrychlené schválení předlohy, to se nelíbilo komunistům.

 

Komunisté navíc požadovali nižší deficit než 500 miliard korun. Andrej Babiš během jednání dokonce pohrozil předčasnými volbami.

 

Opozice vládní návrh kritizovala z několika důvodů, jedním z nich bylo i to, že vláda dostatečně nekonkretizovala, na co chce peníze využít.

 

"Vláda chce zadlužit každého občana 50 000 korunami. Premiér se tváří, že peníze dává ze svého, ale on není Ježíšek, rozdává peníze, které musí zaplatit občané. Požadujeme: audit výdajů státu, zrušení superhrubé mzdy, snížení byrokracie, důchodovou reformu," reagoval předseda ODS Petr Fiala.

 

Na reportáž TV Nova o průběhu schvalování rozpočetu s rekordním schodkem se můžete podívat zde:

TN.cz