Předpověď počasí

Výstraha: Přijdou mrazy! V celé zemi hrozí náledí, lidé jsou bez proudu

Lucie Staničková
Lucie Staničková, Roman Dolejský
Aktualizováno 16:24
7.1. 2021 8:01
Téma:

Českou republiku od středy sužovalo silné sněžení. Kvůli tomu hasiči i záchranáři evidovali řadu výjezdů. Sněžení by však v následujících dnech už mělo pozvolna ustávat. Pořádně však přituhne a teploty mohou v noci klesnout až na -10 °C. Tisíce domácností byly ve čtvrtek ráno bez elektřiny.

Výstraha před náledím platí od čtvrtečních 17 hodin do pátečních 10 hodin dopoledne pro celou Českou republiku.


"V důsledku poklesu teplot pod bod mrazu se bude večer tvořit náledí nebo zmrazky z natátého sněhu. Ty mohou přetrvávat a opakovaně se tvořit i v dalších dnech," varuje Český hydrometeorologický ústav ČHMÚ.

 

Výstraha před náledím:

 

Neberte ledovku na lehkou váhu, varují policisté:


Lidé by se proto měli venku pohybovat velmi opatrně, aby neuklouzli. Starší nebo méně pohybliví lidé by neměli vycházet vůbec. Řidičům se doporučuje jezdit velmi opatrně a sledovat dopravní zpravodajství.
 

"Počasí u nás bude ovlivňovat rozsáhlá oblast nízkého tlaku vzduchu se středem nad severním Německem a Polskem, která se bude zvolna přesouvat k východu. Od západu se do střední Evropy postupně rozšíří nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu,“ informoval ČHMÚ.


Ve čtvrtek bude zpočátku převážně zataženo, na většině území se očekávají sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 0 až -4 °C, přes den se vyšplhají maximálně na 2 °C. "V noci se bude místy tvořit náledí nebo zmrazky, zejména v jihovýchodní polovině Čech připadne až pět centimetrů nového sněhu,“ varuje meteorolog.

 

Sněžení zapříčinilo tisíce domácností bez elektřiny, spadané stromy i nehody

 


Poslední pracovní den z celého týdne bude oblačný až zatažený. V pátek na západě a severu území může sněžit a zpočátku se mohou objevovat také mrznoucí mlhy. V noci teploty klesnou na -2 až -6 °C, přes den teploměry naměří mezi -3 až 1 °C.


Sobota bude rovněž ve znamení oblačné až zatažené oblohy.  Zejména na horách očekávají meteorologové sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty budou mezi -2 až -6 °C, ve dne teploty dosáhnou jen 1 °C.

 

Podívejte se na předpověď počasí:


Také v neděli očekávají meteorologové oblačno až zataženo s ojedinělými sněhovými přeháňkami. V noci teploty spadnou až na -7 °C, přes den budou kolem -3 až 1 °C.


V pondělí bude převážně polojasno, ojediněle může sněžit. V noci teploty klesnou až na -9 °C, při malé oblačnosti a sněhové pokrývce se mohou pohybovat i kolem -12 °C. Nejvyšší denní teploty budou mezi -4 až 0 °C.


I následující dny budou spíše zatažené až oblačné, zpočátku může být místy i polojasno. Na většině území bude sněžit, v nižších a středních polohách mohou být srážky smíšené nebo dešťové. Přes den teploměry naměří až 4 °C, v noci opět přituhne a bude mezi -3 až -7 °C, při zmenšené oblačnosti až -10 °C.

 


Husté sněžení zaměstnalo ve středu hasiče i zdravotníky. Ti za posledních 24 hodin evidují velké množství výjezdů v souvislosti se sněhem. Na mnoha místech navíc počasí stále komplikuje dopravu. Například silnice na Vysočině jsou kvůli sněhu sjízdné jen s opatrností.


Na Vysočině museli hasiči zasahovat od středečního podvečera do čtvrtečního rána také u popadaných stromů, které blokovaly komunikace. "Nejvíce zásahů jsme řešili na Jihlavsku,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová.

 

 

Mnoho výjezdů v souvislosti se sněhem zaměstnalo hasiče také v Jihočeském kraji. "Od včerejšího večera odklízíme popadané stromy ze silnic. K dnešní osmé hodině ranní jsme podnikli 44 výjezdů," sdělila ve čvrtek mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Celkem od středečního večera vyrazili hasiči na jihu Čech k 101 případům. 

 

Sněhová nadílka způsobila výpadky elektřiny v tisících domácnostech v Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Jihočeském kraji a na Vysočině. "Vlivem hustého a vytrvalého sněžení ze středy na čtvrtek evidujeme na našem distribučním území 4 poruchy na vedení vysokého napětí. V naprosté většině tyhle poruchy způsobily pády stromů do vedení, kdy stromy nevydržely zátěž mokrého těžkého sněhu. Omezených je v tuhle chvíli už pouze 500 domácností oproti ranním 3200," uvedl kolem půl čtvrté odpoledne ve čtvrtek mluvčí společnosti E.GD Roman Šperňák.

 

GALERIE: Popadané stromy na Vysočině komplikují dopravu

1
/
5
Zdroj: HZS Kraje Vysočina
Popadané stromy na Vysočině komplikují dopravu - 5

Související témata:
TN.cz