Nezbytné pojištění

Sníh a mráz působí škody za miliony. Pojišťovna radí, jak jim předejít

Ilustrační foto
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
15.2. 2021 5:40
Téma:

Tuhých mrazů se Česko dle předpovědí meteorologů jen tak nezbaví. Zabrat nedávají jen chodcům, ale také majitelům budov a řidičům. Zatímco vlastníci domů mají přes zimu celou řadu povinností navíc, majitelům aut může zima způsobit problémy, i když zrovna nesedí za volantem.

Husté sněžení a silný mráz znamená pro majitele a správce budov spoustu starostí navíc. Musí totiž zajistit, aby případné kusy ledu nebo sněhu například ze střechy domu nezpůsobily škodu na majetku nebo zdraví.

 

"Za včasné očištění střech, fasád, okapů a dalších součástí budov od sněhu, ledových ploten a rampouchů odpovídá vlastník konkrétního objektu. Tuto povinnost může přenést na správce nebo domovníka, popřípadě nájemce, nejlépe příslušným ustanovením v písemné smlouvě. Pověřená osoba pak provádí tyto úkony za majitele objektu," vysvětlila mluvčí pojišťovny UNIQA Eva Svobodová.

 

 

Odpovědnost za odstranění nebezpečných nánosů ledu a sněhu si jde pojistit, a to buď rovnou v rámci pojištění nemovitosti, nebo samostatně. Pojištění se pak vztahuje i na člověka, kterého majitel či správce pověří úklidem. V případě komerčních prostor je ochrana součástí pojištění odpovědnosti z podnikatelské činnosti.

 

Nehodám kvůli sněhu či ledu je třeba maximálně předcházet. Případnou nedbalost pojišťovna potrestá tím, že například nahradí jen část škody. Působení tzv. vyšší moci si ale není možné pojistit vůbec. Následky například náhlé vichřice či jiné živelné pohromy pojišťovny totiž neproplácí.

 

 

Pokud není možné rampouchy nebo nánosy sněhu uklidit, nebezpečný úsek by měl být označený a ohrazený. K tomu si lze případně na pomoc povolat hasiče. V případě zakládání pojištění odpovědnosti je třeba pamatovat na dostatečné limity plnění.

 

Anketa

Ocitli jste se někdy v takové situaci?

Hlasovalo 44 lidí.

"Například zničí-li lavina ze střechy několik u chodníku stojících vozidel, může se stát, že nebude stačit pojistné plnění ve výši jednoho milionu. Vlastník objektu by musel doplácet ze svého. Ještě problematičtější jsou případy újmy na zdraví, například zasáhne-li chodce na chodníku spadlé rampouchy. Dojde-li k závažnému zranění s trvalými následky a jsou-li na postižené osobě závislé například vyživované děti, může činit náhrada i několik milionů korun," varuje Svobodová.

 

Co je potřeba udělat, pokud vám vznikne škoda

- Vše nafotit – nejen místo události, ale i stav objektu (například chodníku) a samotné poškození (například zranění nebo poškozené auto)

- Zapsat si čas, kdy ke škodě došlo

- Zajistit si svědky a nejlépe si na ně vzít i kontakt

- V případě vážnějších škod na majetku nebo újmy na zdraví je třeba přivolat policii, která vyhotoví záznam

- Nahlásit škodu co nejdřív pojišťovně

 

Tuhé mrazy budou Česko svírat i dál. V noci na středu padaly teplotní rekordy:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz