Zimní pohádka

Neobvyklý jev na Karlovarsku! Spadly tam tuny průmyslového sněhu

Sníh na Karlovarsku - 1
Zdroj: Pavel Hrysz
Martin Kočárek
Martin Kočárek
Aktualizováno 14:12
26.11. 2020 13:10
Téma:

Takovou bílou nadílku obyvatelé Dolních Niv na Karlovarsku nepamatují. Celá obec se přes noc ocitla pod tunami "sněhu", a to i přesto, že nad oblastí nebyly žádné srážkové mraky.

Podle meteorologa pozorovatele Rudolfa Kovaříka jde o takzvaný průmyslový sníh, nebo-li zmrzlou páru. Ta pochází z chladící věže nedalekého palivového kombinátu. "Vřesová má chladírenské zařízení, z kterého stoupá pára do výšky zhruba 100 metrů a když už ta pára prochladla, tak vykondenzovala jako sněhové vločky právě v Dolních Nivách," řekl Kovařík.


Obec se proto ocitla pod sněhem a do terénu musela vyjet těžká technika - silnice se totiž rázem staly neprůjezdné. "Museli jsme solit, jezdí silničáři, kteří se starají o krajské komunikace, tak museli projíždět pluhem," popisuje situaci v zasypané obci starosta Pavel Hrysz.

 


Nic podobného prý v obci nikdo mnoho let nepamatuje. „Takovou pěticentimetrovou nadílku já si teda nepamatuju, působí to jako úplně normální sníh“, doplňuje Hrysz.

 

Na fotky zasněžené obce se podívejte v přiložené galerii:

GALERIE: Sníh na Karlovarsku

1
/
6
Zdroj: Pavel Hrysz
Sníh na Karlovarsku - 1

 

Naposledy se něco podobného stalo před devíti lety v Plzni, kdy tam část města zasypala deseticentimetrová vrstva průmyslového sněhu. Během inverze pak k podobnému jevu může docházet i opakovaně.

 

 

Související témata:
TN.cz