Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

jaký bude zbytek roku

Sníh v dubnu je jen začátek. Podle pranostik nás čeká šílený rok!

Ze všech měsíců v roce je duben tím nejnepředvídatelnějším. Ne nadarmo se počasí v dubnu přezdívá aprílové. Někdy to totiž vypadá, že si z nás snad dělá legraci. V jedné chvíli svítí sluníčko, v druhé hustě chumelí. Co současné bláznivé počasí napovídá o zbytku roku podle pranostik?

Už naše babičky věděly, že to, jaké počasí panuje na jaře, dokáže ovlivnit celý zbytek roku. Není tedy divu, že se mnohé pranostiky přenášejí z generace na generaci. Dokážou totiž napovědět nejen to, jak se bude dařit úrodě, ale třeba i na kdy si naplánovat dovolenou.

 

Kdybychom tedy měli pranostikám věřit a aplikovali je na současné počasí, příliš hezký rok nás nečeká. I když, jak se to vezme.

 

Zemědělci se mají na co těšit

Sněžení z uplynulých dní by mohlo mít pozitivní důsledky pro zemědělce, alespoň tedy v nejbližších měsících. Říká se totiž, že "Sníh dubnový jako mrva pohnojí" a také že "Dubnový sníh rodí trávu," což by mohlo být příjemným zjištěním také pro zahrádkáře. Že je to tutovka, potvrzuje i pranostika "Dubnový sníh pole hnojí a déšť jim požehnání přináší". A jestli je pravda, že "Studený a mokrý duben plní sklepy a sudy," pak je úspěch zaručen.

 

 

Pokud vás v minulých dnech obtěžoval silný vítr, vězte, že i ten je prospěšný. "Hodně-li v dubnu vítr duje, stodola se naplňuje," tvrdili naši předkové. A možná by se to i vyplnilo, kdyby všechno nepokazily letošní Velikonoce.

 

Velikonoce řeknou více

Nejvíce dubnových pranostik se vztahuje právě k Velikonocům. A to pro zemědělce a zahrádkáře nevěstí nic dobrého. Zatímco ještě na jaře se mohou radovat, jak jim všechno krásně roste, pokud se velikonoční pranostiky vyplní, v létě si budou zoufat.

 

Jistě si všichni ještě dobře pamatujeme na Velký pátek, který letos víceméně propršel. A to je právě kámen úrazu. "Velký pátek vláha - úrodu zmáhá," říká se a také "Velký pátek deštivý - dělá rok žíznivý." Jestli je to pravda, bude nás v létě a po zbytek roku sužovat sucho a rostliny, které s takovou lehkostí vyrostly, budou hodně strádat. "Prší-li o velikonočním Hodu, bude v létě nouze o vodu," potvrzuje další.

 

S ovocem to nevypadá dobře

Špatnou zprávu mají pranostiky i pro milovníky třešní: "Prší-li v noci na Bílou sobotu, bude málo třešní." Určitou naději ovocnářům dává ještě pranostika vztahující se ke svatému Vojtěchovi: "Když na Vojtěcha prší, nebude ovoce." Pokud si tedy i vy rádi pochutnáte na ovocném koláči nebo pálence, nezbývá vám, než se v neděli 23. dubna modlit, aby ani nekáplo!

 

 

S létem to vypadá dobře

Zatímco pro zemědělce nebude léto moc příznivé, ostatní by si ho podle pranostik měli užít. Už od května by se mělo oteplovat, protože "Hřmí-li v dubnu, konec mrazům." I bouřek jsme se letos v dubnu už dočkali a podle našich babiček je to jen dobře: "Bouřky v dubnu zvěstují dobré léto." To potvrzuje i další velikonoční pranostika, která tvrdí, že "Je-li Zelený čtvrtek bílý, tak je léto teplé," což se také splnilo.

 

Co už ale tak dobře nevypadá, je podzim. Traduje se totiž, že "Jaký duben - takový říjen," takže babí léto nás nejspíš nečeká.

 

Na svatého Jiří, vylézají nejen hadi a štíři

Mnoho pranostik je spojeno také se jménem Jiří. Tu o hadech a štírech zná nejspíš každý a neznamená nic jiného, než že by se mělo začít oteplovat. Zaručeno to ovšem není a vlastně není ani na škodu, když po 24. dubnu ještě malinko přituhne: "Když je na svatého Jiří mráz, bude i pod křovím oves," slibuje pranostika zemědělcům a další dodává, že"Mrazy neuškodí, co po Jiřím chodí."

 

Příliš dobrou zprávu ale nepřináší informace, že "Pršelo-li před svatým Jiřím, bude po něm ještě více pršet." V pozoru bychom měli být také 25. dubna, kdy slaví svátek Marek. "Po teplém Marku se často ochlazuje."

 

Podívejte se na předpověď počasí

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Předpověď počasí vyděsila diváky! Do moderátorky udeřil blesk a pak nastalo ticho...

3 nejšílenější konspirační teorie o počasí: Povodně způsobují klimateroristi, letadla na nás sypou jedy a další

mom TN.cz