výlety o víkendu

Sníh vylákal do hor tisíce turistů! Policie začala kontrolovat ve velkém

Ivan Berka
Ivan Berka, Petr Brzek
16.1. 2021 21:49
Téma:

Ideální sněhové podmínky vylákaly do hor v Česku opět desetitisíce lidí. Největší zájem byl o běžkování, pěší túry a skialpinismus. Aby se Jizerské hory vyhnuly kolapsu, který nastal během minulého víkendu, zřídil kraj speciální autobusovou linku.

Většina lidí volila z protiepidemického hlediska tu riskantnější variantu cestování na hory, tou je hromadná kyvadlová doprava z Liberce. Minulý týden na Bedřichově bylo nacpáno. Auta stála, kde se dalo. Silnice k největší běžecké trati v Česku byly ucpané ze všech stran. V sobotu krátce po osmé hodině tam bylo parkoviště znovu beznadějně plné. "Kdo dřív vstane, ten dřív bere místo k parkování. Vstávali jsme před pátou ráno,“ smáli se oslovení běžkaři.


"Máme připraveno 200 kilometrů tratí. Podmínky jsou ideální,“ popsal ředitel Jizerské o. p. s. Martin Kunc.

 


Zatímco minulý týden Jizerskou magistrálu navštívilo kolem 8 500 lidí, v sobotu jich tam byla podle policie polovina. "Opatření kopírují ta, která platí, když se koná Jizerská padesátka,“ řekl náměstek ředitele policie pro Liberecký kraj Pavel Bartoš. Policisté byli vidět všude. Pohotovost měli i odtahové služby. S parkováním pomáhali hasiči.

 

Také Jeseníky vzali lidé útokem. Davy pěších turistů se draly na Praděd. Parkoviště byla plná. Autobusy chrlily další lidi. "Mamka chtěla jít na hory a taťka nechtěl, tak my jsme šly,“ radovala se oslovená holčička.

 

Rovněž v Krkonoších bylo narváno. Z vrcholu Sněžky se někteří svezli třeba i na historických saních.


Právě policisté a strážci Krkonošského národního parku se v sobotu zaměřili na vyšší polohy v horách. V Modrém dole u Pece pod Sněžkou kontrolovali hlavně skialpinisty, jestli nejezdí ve volném terénu, kde by mohli rušit zvířata. Navíc v oblasti hrozí utržení lavin.

 

 Podívejte se na reportáž TV Nova:

ls TN.cz