Programová konference

Snížit daně, zvýšit platy, zrušit EET. ODS se shodla na programu

Téma:
ODS

Nižší a jednodušší daně, zrušení EET, konec omezování kuřáků nebo vyšší platy učitelů - to jsou hlavní body programu Občanské demokratické strany, s nimiž jde do podzimních voleb. Své plány strana zveřejnila na sobotní programové konferenci.

Daně. To je oblast, která ODS trápí asi nejvíc. Společné zdanění manželů, zavedení patnáctiprocentní sazby z hrubé mzdy nebo možnost posílat procento ze sociálního pojištění svým rodičům nebo prarodičům v penzi. To jsou některé z programových cílů strany vedené Petrem Fialou.

 

"Především zastavíme EET, zrušíme kontrolní hlášení, pro neplátce DPH zavedeme tzv. roční paušální daň. Zrušíme některé neefektivní daně, jako je daň z nabytí nemovitosti nebo třeba silniční daň," vypočítal Fiala.

 

"ODS navrhuje věci, které budou mít dopad do rozpočtu asi 130 miliard, oni vlastně navrhují to, co kdysi zavedli, ty patnáct procent sazby, a potom to zrušili," komentoval záměry ODS ministr financí Andrej Babiš.

 

Strana by v případě volebního vítězství prý také zrušila pětinu regulací, zákonů a omezení. "Když tady naposledy uplatňovala ODS programové vize, sedm let se nezvýšila minimální mzda, stagnovala ekonomika i platy. K tomu se opravdu vracet nebudem," napsal premiér Sobotka na twitteru.

 

 

Učitelům chtějí občanští demokraté zvýšit platy. A to výrazně - i na třicet pět tisíc korun, tedy v průměru o zhruba 7 tisíc. "Navyšování platů je příjemné, ale zase neříkají, kde, jakým způsobem nahradí výpadky ze státního rozpočtu, které by tam vznikaly, nebo jak chtějí docílit vyšších příjmů," poukázal poslanec za KDU-ČSL Jaroslav Klaška.

 

ODS chce také zamést s byrokracii. Momentální situaci demonstrovala scénkou s úředníkem a žadatelkou o stavební povolení. V hlavních rolích se představili místopředsedové Martin Kupka a Alexandra Udženija.

 

Zároveň by občanští demokraté změnili vztah České republiky s Evropskou unií. "Pro Českou republiku chceme výjimky, výjimky u azylové a migrační politiky a samozřejmě také výjimku z automatického přijetí eura," dodal Fiala.

 

 

"Evropskou unii je potřeba reformovat a reformovat ji můžeme jenom tehdy, pojedeme-li v rychlém pruhu, pomalý pruh, v kterém chce jet ODS, je jenom eufemismus pro pomalé odpadávání," myslí si předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

 

V případě úspěchu ve volbách chce být ODS v koalici se středopravými stranami. I ona o sobě ale tvrdí, že má vysoký koaliční potenciál. Do kampaně chce investovat maximálně 80 milionů korun.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Veronika Polášková/epa TN.cz