útok v austrálii

Šnorchlování se změnilo v horor! Dva turisty napadl žralok, těžce je zranil

Žralok
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 29.10. 2019 08:33
Téma:

V australském Queenslandu nedaleko Velkého bariérového útesu šnorchlovali dva turisté z Velké Británie. Objevování krás podmořského světa se ale záhy změnilo v horor - oba muže napadl žralok a způsobil jim vážná zranění.

K útoku obávaného mořského dravce došlo v úterý na ostrovech Whitsunday Islands v australském Queenslandu nedaleko Velkého bariérového útesu. Destinaci hojně vyhledávají turisté z celého světa kvůli nádherným plážím a pestrému podmořskému světu, který vybízí ke šnorchlování.

 

To si na jednodenní plavbě dopřávali i dva britští turisté. Žralok podle australského deníku The Sydney Morning Herald nejprve napadl jednoho z nich, poté se vrátil a zaútočil na druhého. "Byli napadeni ve velmi krátké době," uvedli místní záchranáři. Dvaadvacetiletému muži žralok poranil dolní končetinu, osmadvacetiletý přišel o nohu úplně.

 

Podle SBS News bylo na palubě výletní lodi spolu s napadenými Brity dalších dvacet lidí. Zda byl v době útoku ve vodě někdo další se neví. Není ani jasné, o jaký druh žraloka útočil.

 

 

Mezi výletníky byli naštěstí i dva záchranáři, kteří vážně zraněným mužům poskytli první pomoc. Oba pokousaní pak byli vrtulníkem dopraveni do nemocnice ve městě Mackay.

 

Australská společnost, která organizuje jednodenní plavby se šnorchlováním, na facebooku oznámila, že prozatím pozastavila všechny další výlety. "S lítostí musíme potvrdit, že dva naši klienti byli dnes ráno zraněni při útoku žraloka. Myslíme na ně, jejich rodiny i ostatní účastníky plavby," uvedla.

 

Kolem Velkého bariérového útesu byly dlouhou dobu instalovány ochranné sítě, které měly zachytávat žraloky a činit tak pláže bezpečnějšími. Vláda se ale rozhodla je v září odstranit, 27 pláží tak zůstalo nechráněných. Australský ministr zemědělství a rybolovu Mark Furner po útoku oznámil, že vláda plánuje nainstalovat další sítě na některá místa, aby snížila riziko útoků žraloků.

Podívejte se na video, jak dron natočil žraloka v Austrálii:

 

TN.cz