Abnormální hic

Sobota byla nejteplejším dnem roku, rekordy padly na stovce míst

Slunečné počasí
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek
Téma:

Sobota byla podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) podle všech dostupných údajů a dat nejteplejším dnem letošního roku. A odpovídá tomu i množství nových teplotních rekordů pro 21. duben.

"Dnes byl pravděpodobně zatím nejteplejší den tohoto roku. Nejvyšší teploty se většinou pohybovaly mezi 24 a 28 stupni Celsia, dvě stanice zaznamenaly teplotu přes 29 °C," uvedla meteoroložka Michaela Valachová.

 

Nejtepleji bylo v sobotu v Plzni - Bolevci, kde magická hranice tropických třiceti stupňů nad nulou odolala o pouhých osm desetin stupně. Dosavadní rekord z roku 1996 tu byl překonán o celé dva stupně. Těsně přes 29 stupňů bylo i v Českých Budějovicích.

 

"Uvažujeme-li pouze stanice měřicí 30 a více let, extrémní hodnota pro 21. dubna byla zaznamenána na 100 stanicích z celkových 147, tedy na 68 procentech z nich. Podíváme-li se pouze na stanice měřící 100 a více let, extrém pro dnešní den byl zaznamenán na 7 z 10 stanic," doplnila meteoroložka.


 

Třeba v Průhonicích padl sedmdesát let starý rekord z roku 1948. Rekordy ze Žatce, Brna, Domažlic či Bohumína naopak odolaly. Teploty podle předpovědi vydrží i dnes a v pondělí, pak by se mělo lehce ochladit.

Související témata:
pez TN.cz