Zásahy u vody

Sobota na koupalištích: Záchrana tonoucího i kolaps

Zásah záchranářů na koupališti v Kopřivnici
Zdroj: ZZS Moravskoslezského kraje
Téma:

Teplé počasí v sobotu vyhnalo řadu Čechů k rybníkům, řekám a na koupaliště. U vody se kromě osvěžení ovšem skrývá i nebezpečí - jasně to dokazují výjezdy záchranky k vážným případům.

"Nejprve převzali půl hodiny po poledni operátoři výzvu k zásahu v Kopřivnici na Novojičínsku. Ohlášeno bylo tonutí muže. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela pozemní posádka. Záchranáři byli u postiženého během pěti minut," popsal první závažný výjezd mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.


Při příjezdu profesionálních záchranářů byl už naštěstí tonoucí na suchu a věnovali se mu zdravotníci, kteří byli přímo v areálu koupaliště.

 

"Pacient byl krátce v bezvědomí a nedýchal, správnou první pomocí se podařilo obnovit jeho spontánní dýchání. Pacient byl následně vrtulníkem transportován do ostravské Fakultní nemocnice a předán do péče týmu urgentního příjmu," popsal úspěšný konec prvního zásahu Humpl.Jenže to nebylo vše - na urgentním příjmu fakultní nemocnice skončil v sobotu odpoledne i další muž, který se vypravil zchladit na koupaliště. Tentokrát na to v Jablunkově na Frýdecko-Místecku.

 

"Dvaačtyřicetiletý muž náhle zkolaboval a zůstal v bezvědomí. Zasahující posádky musely zajistit jeho dýchací cesty a připojit jej k přístroji zajišťujícímu dýchání. Po poskytnuté přednemocniční neodkladné péči pacienta transportovaly do zdravotnického zařízení," přiblížil druhý výjezd mluvčí záchranářů.

pez TN.cz