Překvapivé hlasování

Sobotka dostal z jihu Čech facku. Na předsedu ho tam nechtějí!

Premiér vlády a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka poprvé nezískal podporu svých spolustraníků na post předsedy strany a to na konferenci jihočeských sociálních demokratů. Další prohrou pro něj byla i nominace prvního místopředsedy. Nejvyšší podporu získal Jeroným Tejc.

Jihočeská konference ČSSD se konala v hotelu v Hluboké nad Vltavou. Ze 144 účastníků kandidaturu Bohuslava Sobotky podpořilo jen 56 lidí.


To byl zřejmě velký šok pro dosud suverénního předsedu Sobotku. I když nemá na post šéfa strany protikandidáta, získal jen třetinu hlasů. Navíc prý s jihočeskými delegáty ani nemluvil. Prostě prý púo chvíli odjel pryč.


"ČSSD je demokratická strana a já respektuji rozhodnutí delegátů této jedné krajské konference. Děkuji také všem, kdo mne tam podpořili, této podpory si velmi vážím. Sjezdem ČSSD ale musí tyto rozdělující diskuse skončit. Sociální demokracie se musí sjednotit a vyhrát volby. Je to v zájmu zaměstnanců, rodin s dětmi i seniorů,“ posílá Sobotka jasný vzkaz.


Další ranou pro Sobotku byla podpora Jeronýma Tejce do funkce prvního místopředsedy. Podporu šéfa strany má totiž Milan Chovanec."Nominace o výsledcích sjezdu nerozhodnou. Přesto mě tak silná podpora těší a vážím si jí. Především proto, že na rozdíl od předchozích konferencí v ostatních krajích se na této jediné hlasovalo tajně," okomentoval výsledek Tejc.


Podle některých sociálních demokratů výsledek ovlivnilo právě to, že hlasování bylo tajné. Na všech předchozích 12 krajských konferencích bylo otevřené a tam Sobotka nominaci na předsedu strany získal.


Výsledky krajských konferencí nejsou rozhodující. Předsedu i místopředsedy zvolí delegáti na sjezdu ČSSD v březnu.
 

pez, Eliška Zvolánková TN.cz