Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.8. 2017 20:38
Chce změnu na Hradě

Další bitva Sobotky a Zemana: Prezident neuspěje, říká premiér

Zdroj: TV Nova

Premiér Bohuslav Sobotka poskytl otevřený rozhovor rakouskému deníku Die Presse, ve kterém prozradil, že doufá ve změnu na Pražském hradě po lednových prezidentských volbách. Řeč přišla také na přijetí eura v České republice nebo na přijímání uprchlíků.

Český premiér dostal od rakouského novináře otázku, co chování českého prezidenta, který mimo jiné Sobotku nazval "sviní", vypovídá o české politické kultuře. Podle Sobotky to nevypovídá nic o české politické kultuře, ale o politické kultuře Pražského hradu.

 

"Doufám, že po příštích prezidentských volbách budeme mít jinou hlavu státu a ta přinese na Pražský hrad jinou politickou kulturu," řekl Sobotka listu Die Presse.

 

Sobotka dostal také otázku, proč lidé v minulých volbách Miloše Zemana volili. Podle českého premiéra to bylo proto, že se Zeman prezentoval jako outsider politického života a že lidé nevěděli, co po jeho nástupu na Pražský hrad přijde.

 

 

Premiér se vyjádřil také ke spojenectví Miloše Zemana a Andreje Babiše, podle něj z něj budou těžit oba. "Zeman bude profitovat z toho, že Babiš nenasadí žádného kandidáta do prezidentských voleb. A Babiš bude zase profitovat z toho, že jej Zeman po volbách pověří sestavením vlády," tvrdí Sobotka.

 

Sobotkova slova nezůstala bez reakce z Hradu. "Souručenství starých politických stran, médií a neziskovek prostě podporuje jiného kandidáta, který je tvárný," tweetoval nejdříve mluvčí kanceláře prezidenta Jiří Ovčáček. V dalším příspěvku na twitteru označil skutečnost, že premiér pomlouvá v rakouském tisku prezidenta za "roztomilou".

 

 

Podle českého premiéra potřebuje země ještě několik let počkat, než přijme společnou evropskou měnu, aby se mohly se západní Evropou více srovnat mzdy a životní úroveň. "Ale nevidím žádné ekonomické překážky, proč by Česko nemohlo euro přijmout," zdůraznil premiér. Problém vidí v absenci politického konsensu.

 

Řeč přišla také na přijímání uprchlíků. Sobotka zdůraznil, že v Česku žije malá muslimská komunita, která není zradikalizovaná. "Když vidíme problémy v jiných evropských zemích, tak v Česku více muslimů nechceme," řekl Sobotka.

 

Připomněl, že Česko pomáhá uprchlíkům z východoevropských zemí a úspěšně integruje Ukrajince nebo Rusy. Vyzýval také k větší ochraně společné evropské hranice.

 

Když Sobotka přišel podat demisi vlády, změnilo se to ve frašku. VIDEO zde:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

PLAT SNŮ: Kolik bere prezident Miloš Zeman a další politici? Z toho vám spadne brada!

Žák 5. třídy napsal sloh o tom, co si myslí o Zemanovi a Babišovi! To nemá chybu

vbo TN.cz