Končící premiér

Sobotka: S Babišem si netykáme, přivlastnil si úspěchy. ROZHOVOR

Odcházející premiér Bohuslav Sobotka bude zřejmě už od příštího týdne jen řadovým politikem. V čele vlády ho s největší pravděpodobností vystřídá Andrej Babiš. Štáb TV Nova s Bohuslavem Sobotkou natočil exkluzivní rozhovor. Mimo jiné jsme se ptali i na to, na co z uplynulého čtyřletého období nejraději vzpomíná a nebo co by vzkázal svému nástupci.

Šestačtyřicetiletý profesionální politik Bohuslav Sobotka končí po čtyřech letech v čele vlády. První otázka tak byla jasná. Nebude vám pozice premiéra chybět?

BS: "Byla to dlouhá doba, byla to doba intenzivního života, ale bylo toho dost."


Kandidoval byste znovu na stejnou pozici?

BS: "Já jsem se rozhodl, že už na premiéra kandidovat nebudu. To jsem řekl ve své politické straně několik měsíců před volbami, a to proto, že si myslím, že je potřeba změna."


Litujete toho, že jste se před 4 lety stal premiérem?

BS: "Já jsem se pro to rozhodl, takže nelituji toho. Bylo to rozhodnutí, které v dané chvíli bylo na místě."


Co vás nejvíce, především emotivně, zasáhlo?

BS: "Krátce poté, co naše vláda nastoupila, tak jsem byl přítomen smutné události, kdy do Kbel byla převezena těla našich pěti vojáků, kteří padli v Afghanistánu."


 

S kým se vám pracovalo nejlépe?

BS: "S ministrem životního prostředí panem Brabcem, u lidovců se mi určitě dobře spolupracovalo s panem Hermanem i Bělobrádkem, z ministrů sociální demokracie byla velmi důležitá souhra s ministrem zahraničí panem Zaorálkem anebo třeba s ministrem vnitra Milanem Chovancem.


S kým se vám naopak dobře nepracovalo?

BS: "Měl jsem určitě výhrady. Když jsem je měl, tak jsem se snažil to ministrům říkat napřímo a nevzkazovat jim to, pokud možno, přes média."

 

Proč podle vás neuspěla ČSSD ve volbách?

BS: "Zatímco my jsme čtyři roky pracovali, probíhala volební kampaň hnutí ANO a ukázalo se, dokázali prodat i práci, kterou odvedla sociální demokracie. My jsme se možná příliš jako ministři sociální demokracie soustředili na práci, abychom měli konkrétní výsledky a málo jsme naši práci prodávali veřejnosti."

 

Budete dál ve Sněmovně působit jako poslanec, čemu se chcete věnovat?

BS: "Chci se věnovat dvěma výborům - pro sociální politiku a pro životní prostředí. I jako premiéra mě vždy zajímala sociální legislativa."


 

Jaký bude podle vás Andrej Babiš premiér?

BS: "Já jsem ho zažil jako ministra financí a musím říci, že často vyvolával ve vládě konflikty a myslím si, že často byly ty konflikty zbytečné. On má samozřejmě výhodu v tom, že sestavuje jednobarevnou vládu. Nevýhoda této vlády ovšem je, že nemá podporu v parlamentu."


Vzniká podle vás mocenský pakt mezi prezidentem Milošem Zemanem a Andrejem Babišem?

BS: "Prezident Zeman přistupuje k Babišovi jinak, než k ostatním politikům, prostě mu neměří stejným metrem a myslím, že ty odlišnosti vidíme i teď. Prezident by za normálních okolností neměl jmenovat člověka, který je trestně stíhán."

 

Tykáte si s Andrejem Babišem?

BS: "My si s Andrejem Babišem netykáme a popravdě řečeno jsou jen někteří ministři, se kterými si tykám, ale rozhodně to nebylo tak, že bych si tykal se všemi členy vlády."
 

František Bůžek/epa TN.cz