Daňové úniky

Sobotka: S korunovými dluhopisy mohly na daních utéct stamiliony

Sjezd ČSSD - 2
Zdroj: ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka i ministr vnitra Milan Chovanec se v pátek velmi ostře pustili do vedení finanční a daňové správy. Politiky zajímá, co úřady udělaly, aby zjistily, zda při vydávání korunových dluhopisů neutekly na daních stamilióny korun.

Premiér úředníky spadající pod ministerstvo financí hodně důrazně vyplísnil za to, že zatímco rádi ukazují statistiky toho, kolik podnikatelů nevyplnilo kontrolní hlášení, pokud jde o korunové dluhopisy, je ticho po pěšině.


"Zákony platí pro všechny a není možné, aby se daňová správa zaměřovala na podnikatele a zaměstnance a v tichosti obcházela velké firmy a miliardáře," zlobí se premiér.


A připomíná, že dokud se nezačalo mluvit o korunových dluhopisech Agrofertu, finanční správa mlčela jako hrob. Sobotka také připomněl, že Andrej Babiš je jako ministr financí ve střetu zájmů, protože je mu daňová správa podřízená.


Podle Sobotky přitom existuje podezření, že "čarování" s korunovými dluhopisy připravilo stát o stovky miliónů na daních. A nejde jen o Andreje Babiše, který nakoupil za více než miliardu korunové dluhopisy svého Agrofertu.Podobně se podle Sobotky zachoval i majitel Student Agency a Regiojetu Radim Jančura, který nakoupil korunové dluhopisy s úrokem 12 procent v době, kdy úrok v bance byl několikanásobně nižší.


Proto Sobotka chce, aby Babiš už příští týden předložil zprávu, zda a jak finanční správa řešila podezřelé vydávání korunových dluhopisů.


Ministr vnitra Milan Chovanec dodal, že pokud se ukáže, že finanční a daňová správa nedělaly nic, může být šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček podezřelý ze zneužití pravomoci nebo z porušení povinností při správě cizího majetku.Chovanec navíc doplnil, že je nejvyšší čas vydávání korunových dluhopisů v roce 2012 řešit, protože vše bude podle něj promlčené už v červnu nebo červenci.

pez TN.cz