Česko v boji s terorem

Sobotka slíbil vyslání dalších vojáků. Kvůli boji s ISIS!

Armáda čr
Zdroj: Mediafax
Čeští vojáci
Téma:

Premiér Bohuslav Sobotka v pátek ve Sněmovně přislíbil, že Česko pošle další vojáky do Mali. Tam už působí necelé čtyři desítky českých vojáků, kteří zajišťují bezpečnost výcvikové misi EU a pomáhají cvičit armádu Mali. Sobotka přislíbil vyslání dalších vojáků, aby mohla Francie, která nese hlavní tíži mise, použít své vojáky jinde.

Sobotka ve Sněmovně řekl, že jeho vláda jedná s Francií o vyslání dalších jednotek do Mali. Francie by tak podle Sobotky mohla své jednotky stáhnout a použít je jinde, třeba k navýšení bezpečnosti v Evropě. O tom, jaké jednotky do Mali vláda pošle, se rozhodne až na základě jednání s Francií.

 

Výcviková mise do Mali byla vyslána na základě rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN v roce 2012. O vyslání požádala malijská vláda. Na severu Mali totiž zuří konflikt, do kterého se zapojil i Islámský stát. Mise EU má za cíl cvičil malijské jednotky, aby byly schopné s povstalci a islamisty bojovat.

 

Česko má v Mali 38 vojáků, což je z 23 evropských zemí, které do mise vyslali své vojáky, pátý největší kontingent. Více vojáků do Mali poslaly jen Belgie, Německo, Španělsko a Francie, která má v Mali vojáků nejvíce, celkem 113.

 

"Úkolem jednotky je ochrana velitelství výcvikové mise EU TM v Bamaku, provádění doprovodů velitele a štábů mise a částečně i výcvik malijské armády," uvádí na svém webu české ministerstvo obrany. V Mali působí už šestá česká jednotka, tentokrát utvořená vojáky mechanizovaného praporu z Žatce.

 

 

Sobotka ve Sněmovně také potvrdil odhodlání nadále cvičit irácké vojáky a posílat zbraně a munici Kurdům, kteří bojují s Islámským státem. A to i navzdory tomu, že Českou republiku nedávno Islámský stát zařadil do "koalice ďáblů".
 

Související témata:
vbo TN.cz