ovlivňování mladých

Sociální sítě jsou smrtící past! Kontrolujte děti, radí odborníci

Téma:

Odborníci varují - vliv sociálních sítí na naše děti je tak silný, že by na ně neměly mít vůbec přístup. Velmi často jim totiž podléhají, napodobují ostatní a někdy jsou dokonce ještě vynalézavější. Psychologové mají jedinou radu, a to, že děti musí kontrolovat hlavně rodiče.

Snaha napodobit kousky sdílené na internetu a touha zaujmout může skončit tragicky. Jedním z takových případů byla loňská smrt jedenáctiletého Vojty z Brna. Podle vyšetřování za ní stojí pravděpodobně snaha napodobit to, co chlapec viděl na videu.

 

Podobný případ se stal před pár dny v Malajsii. Celý svět se dozvěděl, že si teprve šestnáctiletá dívka vzala život na základě ankety na instagramovém účtu. Ptala se, zda má žít, nebo se zabít. Většina lidí hlasovala pro smrt. "Pro děti je typické, že v nějakém momentu přemýšlí o smrti a o tom, jaké to je. Přichází s tím, co by bylo kdyby..," řekl psycholog Karel Humhal.

 

U nás by se podle odborníků takový případ vyšetřoval jako trestný čin, a to napomáhání k sebevraždě. "I v online prostoru musí fungovat zločin a trest," vysvětlila eurokomisařka Věra Jourová. "Dítě nemá vyvinuto racionální myšlení. Nedokáže ani najít cestu, jak se z toho problému dostat," dodal Jaroslav Tržický, soudní znalec v oboru psychiatrie.

 

 

Toho prý využila i jedna z nejznámějších manipulativních her, která měla nabádat děti k sebepoškozování. Hráči Modré Velryby údajně museli splnit padesát úkolů, tím posledním měla být sebevražda.

 

Čím mladší dítě je, tím víc je pro něj sledování sociálních sítí rizikové. "Máme pravidlo že od 13 do 16 let by měli dát rodiče souhlas. Musí být souběh toho, že sociální sítě k tomu nejsou slepé. Děti musí dostat informaci, jak se chovat na sociálních sítích," doplnila Jourová.

 

Podle záchranářů jsou dětské sebevraždy třetí nejčastější příčinou úmrtí dětí v České republice. Děti jsou také nejsnáze ovlivnitelnou skupinou v populaci - na tom se shodují psychologové, psychiatři i záchranáři. A chyba je podle nich nejčastěji v rodinách. Virtuální prostředí internetu je pro děti často náhražkou reálného světa.

 

Kyberprostor skýtá bezpočet pastí a negativních jevů, v nichž děti mohou velmi rychle najít svůj vzor. Od sbírání lajků za natáčení se v riskantních pozicích, až po komunikací třeba s pedofilem, který, na rozdíl od rodičů, v té chvíli pozorně dítěti naslouchá.

 

 

Pokud se vám něco na internetu nezdá, je lepší se s tím na někoho obrátit. "V případě, že vidíme nějaký obsah, který alarmuje, že to není správné chování, nebojím se oslovit odborníky a linku 158," poradila Zuzana Pidrmanová, koordinátorka prevence kriminality Policejního prezidia ČR. 

 

Pomáhají i provozovatelé mobilních a internetových aplikací. Jeden z českých vyhledávačů nabízí například jako první odkaz na slovo "sebevražda" - linku bezpečí.

reg/Simona Šimková, Ivan Berka TN.cz