Sirotci v táborech

Šojdrová má seznam dětí, které může ČR přijmout. Zatím jich je 14

Michaela Šojdrová
Zdroj: Profimedia
Europoslankyně Michaela Šojdrová

Europoslankyně Michaela Šojdrová oznámila, že má seznam dětí z řeckých uprchlických táborů, kterým by Česko mohlo pomoci. Tvrdí, že tak reaguje na výzvu premiéra Andreje Babiše a ministra vnitra Jana Hamáčka. Podle Babiše je ale projekt nesmyslný.

Šojdrová z návštěvy Řecka přivezla seznam 14 sirotků, kteří nakonec nepocházejí jen ze Sýrie, ale také z Afghánistánu, Pákistánu nebo Maroka. Původně plánovala najít 50 dětí, kteří do Evropy přišli bez rodičů z válkou zasažené Sýrie. Informaci sdělila novinářům ve Štrasburku.

 

"Někteří nevěřili, že existují děti, kterým je potřeba co nejdříve pomoci. Minulý týden jsem byla v Řecku a mám seznam dětí, které můžeme přivézt. Doufám, že ministerstvo se mnou a dalšími bude spolupracovat," uvedla pak europoslankyně za KDU-ČSL na sociální síti.

 

Seznam, který Šojdrová předloží ministerstvu vnitra, neobsahuje osobní údaje dětí, ale jen souhrnné informace o jejich původu a situaci, v jaké se ocitly. Uprchlické tábory jsou podle Šojdrové přeplněné a řečtí představitelé ji ujistili, že jakoukoliv pomoc a přijetí dětí jinou zemí uvítají.

 

 

Šojdrová svůj záměr přijmout sirotky z řad migrantů zveřejnila loni v září. Na jednání s Babišem a Hamáčkem se dohodli, že přijde s konkrétními kroky a seznamem dětí, kterým by Česko mohlo pomoci. Premiér už v té době ale označoval projekt za nesmyslný, protože "žádné takové děti nejsou".

 

"My za vládu potvrdili, že jsme připraveni předat kontakty. Pokud nějaký konkrétní seznam (dětí) vznikne, budeme to dále diskutovat," tvrdil v září ministr vnitra. Šojdrová podle vlastních slov spolu s českým velvyslancem v Řecku předala v Aténách kopii Hamáčkova dopisu, na jehož odpověď ministr čekal.


Podívejte se na reportáž TV Nova o záměru Šojdrové:

Související témata:
epa TN.cz