Moje země

Sokolí hnízdo je místo na skále na komíně. Dravcům se tam daří lépe

Martin Kočárek
Martin Kočárek
26.3. 2021 13:38
Téma:

Kvůli neukázněným turistům museli ornitologové přesunout sokolí hnízdo z přírody do průmyslového areálu v Ústí nad Labem. Paradoxně se dravcům daří mnohem lépe na vysokém komíně než na skále, kde na hnízdění neměli klid. A samičce už se tam podařilo snést i několik vajec.

Turisté byli hlavním důvodem přesunu dravých ptáků ze skály do průmyslového areálu. A díky záznamu z kamery, který sleduje sokolí hnízdo 24 hodin denně, ornitologové zjistili, že se dravcům na desítky metrů vysokém komíně v ústecké čtvrti Neštěmice daří velmi dobře. A vypadá to, že se brzy vylíhnou čtyři mláďata.

 

Nešlo by to ale bez pomoci. "Šli jsme sokolům cíleně pomoci, protože oni se poslední tři roky snažili hnízdit na Kozím vrchu, přírodní památce v Ústí, ale tam se jim nedařilo kvůli velkému turistickému ruchu," popsal ornitolog Václav Beran.

 

 

Podle ornitologa tam ptáci neměli dostatečný klid. Poblíž hnízda od loňska vede totiž i nelegální turistická trasa ve skalách. První vejce samička v průmyslovém areálu snesla minulý týden, v pátek už tam byly celkem čtyři.

 

Sokol stěhovavý byl v Česku na pokraji vyhubení v 70. a 80. letech. Do přírody se začal vracet na přelomu tisíciletí. Ve volné přírodě jich je přibližně stovka párů v Česku, z toho přibližně 30 z nich hnízdí na vysokých komínech. Zajímavé také je, že s rychlostí bezmála 400 km/h při střemhlavém letu jde o nejrychlejšího živočicha.

Související témata:
ts TN.cz