Studie rodičovství

Šokující studie: Po narození dítěte jsou rodiče méně štastní

Plačící miminko
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Narození potomka je více stresující než smrt blízké osoby či rozpad rodinných vztahů, potvrdila nedávná studie britského deníku Daily Mail.

Mnohdy dlouho očekávané rodičovství vede k pocitům úzkosti i ke ztrátě životní pohody a to až u dvou třetin rodičů. Deník Daily Mail se zabýval otázkou štěstí z příchodu nového potomka do rodiny. Dotazovaní v průzkumu bodovali pocit štěstí před narozením prvního dítěte a po narození dítěte na stupnici od jedničky do desítky. Závěr byl šokující. 70 procent rodičů uvedlo, že bylo šťastnější před narozením dítěte.


Podle výsledků studie jsou nejvíce ohroženou skupinou minimálně středoškolsky vzdělaní lidé starší třiceti let, kteří své rodičovství odkládají. Často se jejich představy liší od reality. Plánovaná krásná budoucnost s prvním miminkem sebou přináší spoustu neznámých povinností. Vše se točí okolo dítěte a zavedené zvyky jsou náhle narušeny. Díky tomu se z vyrovnané ženy stává vystresovaná matka a otec se raději zdržuje od domova. Abychom tomu předešli, je správné si rodičovství naplánovat. Kdy je tedy na dítě vhodný čas?

 


Z hlediska biologického a genetického je podle odborníků nejvhodnější věk pro těhotenství kolem 20 až 25 let. I po třicítce žena může snadno otěhotnět, ale s vyšším věkem klesá pravděpodobnost otěhotnění a stoupá riziko různých komplikací, mezi které patří vývojové vady, neplodnost či psychické vyčerpání.


Nejde ale jen o zdraví, je důležité propočítat i finanční situaci rodiny. Příchod nového člena sebou nese nové výdaje. Zhruba 15 až 25 procent svého příjmu vynaloží běžná domácnost na základní potřeby dítěte, jako jsou hygienické pomůcky, hračky nebo oblečení.


V neposlední řadě jsou velice významné osobní priority. Dítě vyžaduje hodně času. Novopečení rodiče mají méně prostoru na své koníčky, společenský život i na svého partnera. Dítě nelze odložit do kouta, je to závazek na celý život.


Před rozhodnutím pořídit si potomka si položte zásadní otázku: Jsme připraveni na rodičovství? Nelze určit ideální dobu, každý jí vnímá jinak.

iva TN.cz