fotovoltaika

Solární energie se prý vyplatí, cech volá po povinných elektrárnách na střechách

Fotovoltaická elektrárna
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
13.8. 2020 14:36
Téma:

Stát podle Komory obnovitelných zdrojů energie (OZE) intenzivně hledá náhradu za uhelné elektrárny. Podle ní se již vyplatí velké a střední střešní fotovoltaiky, zástupci proto volají po povinnosti instalovat elektrárny na střechy průmyslových, obchodních a dalších nerezidenčních budov. Podobný postup již funguje v několika zemích.

Fotovoltaické elektrárny přináší podle Cechu akumulace a fotovoltaiky významnou úsporu peněz za elektřinu, díky poklesu cen technologií a podpoře z evropských zdrojů se návratnost u středních a velkých projektů pohybuje do 10 let.

 

Zástupci obnovitelných zdrojů jsou přesvědčeni, že je čas zavést povinnost instalovat fotovoltaiku na střechy nových a významně rekonstruovaných průmyslových, obchodních, kancelářských a dalších nerezidenčních budov stojících v blízkosti místa spotřeby energie.

 

Anketa

Jste pro zavedení povinnosti instalovat fotovoltaické elektrárny na střechy nerezidenčních budov?

Hlasovalo 661 lidí.

 

"Tento typ budov je totiž schopen podstatnou část vlastní spotřeby pokrýt jejich výrobou, dobře se v nich potkává křivka výroby s křivkou spotřeby”, uvedl Aleš Hradecký z Cechu akumulace a fotovoltaiky. Povinnost by se neměla týkat obytných budov.

 

Podobný postup již zavedly státy i jednotlivá města a regiony. Ve Francii platí povinnost fotovoltaiky nebo zeleně pro průmyslové a obchodní areály s plochou střechy nad tisíc metrů čtverečních od roku 2015. V USA platí povinnost instalovat fotovoltaiku v Kalifornii, v New Yorku má stavitel na výběr, zda pokryje střechu zelení nebo fotovoltaickými panely.

 

 

"Ukazuje se, že nejvhodnější je kombinovat povinnost instalovat fotovoltaiku a dotačním programem finančně podpořit její pořízení. Toto doplnění může zásadně pomoct české energetice řešit problém budoucího nedostatku zdrojů,“ uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE.

 

V Česku bylo loni nainstalováno přes 3 400 fotovoltaických elektráren, letos by mohl být zájem podle odhadů dvojnásobný. Oproti Rakousku je to stále asi desetkrát méně.

 

 

"Doba velké energetiky je ta tam, přišla chvíle na decentralizované obnovitelné zdroje pro lokální spotřebu. Je proto čas zintenzivnit rozvoj samovýroby elektřiny. Na fotovoltaiky pro vlastní či lokální spotřebu bude mít stát k dispozici každý rok několik miliard z fondů EU a emisních povolenek," doplnil Chalupa.

TN.cz