Humanitární pomoc

Solidarita na prvním místě. Vláda dá na pomoc migrantům 189 milionů

Uprchlický tábor v Idomeni - 23
Zdroj: Profimedia
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
24.2. 2020 21:31
Téma:

V pondělí 24. února vláda schválila ústřední body programu na pomoc migrantům či lidem zasaženým humanitární krizí. Plán na letošní rok je v dikci ministerstva vnitra. Na programy Pomoc na místě a MEDEVAC vláda vyčlenila 189 milionů korun.

Hlavním cílem programu Pomoc na místě má být boj proti nelegální migraci, posilování systémů azylů, lepší technické vybavení na hranicích, přímá pomoc uprchlíkům a ochrana žen a dětí.

 

"Jsme solidární zemí, která aktivně pomáhá těm nejpotřebnějším v zemích, které mají s migrací největší problémy. Jen tak můžeme nelegální migraci zastavit," řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

 

 

Zároveň ale dodal, že je také potřeba, aby se do boje proti nelegální migraci zapojily i ty země, které pomoc přijímají. Připomněl, že jen na Blízkém východě potřebuje pomoc přes 13 milionů Syřanů.

 

Na projekty a dary v rámci Pomoci na místě vláda vynaloží částku 135 milionů korun. Pomoc půjde do částí Balkánu, Blízkého východu a Afriky. Například severní Makedonie dostane 25 milionů korun na technické vybavení, které má usnadnit boj s nelegální migrací, pašování lidí a obchodování s lidmi. Azyly v západním Balkánu obdrží stejnou částku. Dalších 25 milionů dostanou za účelem přímé podpory syrské děti v Jordánsku, kterým tak bude umožněno vzdělání.

 

 

Program MEDEVAC má za cíl zdarma poskytovat kvalitní lékařskou péči nemocným, kteří jinak nemají šanci na specializovanou pomoc. Do problémových oblastí budou vyslány lékařské týmy a zbudovány zdravotnické infrastruktury. Na Blízkém východě půjde o oblasti Jordánska, Libanonu a Iráku, ve východní Evropě pak Gruzii a Ukrajinu, v severní Africe a Sahelu pomoc poputuje do Senegalu, Maroka, Mali a Keni.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz