Úspěch NASA

Vědci zveřejnili fotky záhadné planetky. Vypadá jako sněhulák

Téma:

Vědci z americké vesmírné agentury slaví. Sonda New Horizons úspěšně proletěla kolem nejvzdálenějšího objektu Sluneční soustavy, který kdy lidstvo zkoumalo. Je to planetka vzdálená od Země přes šest a půl miliardy kilometrů.

První rozmazané černobílé snímky přes šest miliard kilometrů vzdáleného objektu předznamenaly obrovský úspěch. Sondě New Horizons se zdařil průlet kolem planetky Ultima Thule.

 

"V podstatě je velká jako hora. Objevili jsme ji miliardy kilometrů daleko - víceméně ve tmě, Slunce je tam velmi slabé. A proletěli jsme kolem ní rychlostí přes 51 tisíc kilometrů za hodinu," popsal astrofyzik a vedoucí týmu sondy New Horizons Alan Stern.

 

Ve své nejširší části měří zmrzlá planetka jen 16 kilometrů, dlouhá je 32 kilometrů. Detailnější snímky z průletu vědci očekávají nejpozději během čtvrtka. Sonda bude data o planetce na Zem posílat několik měsíců.

 

"Využijeme teleobjektiv, který pořídí 900 snímků za sebou ze středu Kuiperova pásu. Doufejme, že bude mířit na Ultimu. Nejsme si jisti, jestli to vyjde. Pokud se nám podaří získat snímky s vysokým rozlišením, bude to bonus navíc," uvedl vědecký pracovník John Spencer.

 

 

Velkolepou událost s vědeckým týmem na univerzitě v Marylandu sledoval i kytarista kapely Queen a astrofyzik Brian May. Vědcům k oslavám úspěšného průletu v půlnoční premiéře pustil svou skladbu New Horizons, kterou pro tuto příležitost složil.

 

Sonda, podle které May skladbu pojmenoval, je ve vesmíru od roku 2006. V roce 2015 se jí podařilo získat nové poznatky o trpasličí planetě Pluto.

epa/Ema Klementová TN.cz