Klíčový moment

Sondu čeká na Marsu těžký test! Na přistání má jen pár minut

Téma:

Už za pět dní přistane na Marsu sonda InSight, která bude mít za úkol dostat se co nejhlouběji pod povrch planety. Jenže aby mohla s pokusem začít, musí nejdříve zvládnout těžkou zkoušku.

Dvacet tisíc kilometrů za hodinu - takovou rychlostí míří od května k Marsu sonda Insight. 26. listopadu by měla být u svého cíle, pak ale nastane klíčový moment - přistávání. Na něj má InSight jen velice omezený čas.

 

"Atmosféra Marsu sondu zpomalí, jakmile do ní vstoupí. Až se dostane na nižší rychlost, otevře padák, který ji zpomalí ještě víc. Potom se zbaví štítu, který ji chránil před teplem, a tudíž bude moci vysunout podstavec a zapnout radar," vysvětlila inženýrka sondy Julie Wertz Chenová.

 

Na celou akci bude mít InSight pouhých šest a půl minuty. Za tak krátkou chvíli můžou přijít roky práce, příprav a 55 milionů kilometrů dlouhá cesta vniveč. Pokud ale všechno dopadne dobře, budou mít vědci šanci dostat se až pět metrů pod povrch rudé planety, nejhlouběji v historii jejího zkoumání.

 

"Sonda má na sobě malé torpédo, které se dostane pod povrch Marsu. Jeho součástí je malé kladívko, které udeří každé tři vteřiny a tak se bude posouvat hlouběji a hlouběji," sdělil vrchní výzkumník laboratoře NASA Bruce Banerdt.

 

 

InSight nemá kolečka, po přistání zůstane nehybně na jednom místě a pomocí dvou satelitů, které odpojila krátce po startu, bude posílat zpět na Zem detailní zprávy o probíhajícím výzkumu.

 

Vědci doufají, že se díky historicky nejdůslednějšímu zkoumání povrchu rudé planety dozvědí více o skladbě jejího pláště a jádra. A že experiment přispěje také k hlubšímu pochopení vzniku kamenných planet.

Kateřina Vodvářková/epa TN.cz