Nový Zéland

Sopka zabíjela, teď může znovu vybuchnout. Záchranáři museli pryč

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 11.12. 2019 12:32
Téma:

Novozélandské úřady musely odvolat akci na vyproštění těl osmi turistů, kteří pravděpodobně po pondělní sopečné erupci zemřeli na ostrově White Island.

Experti totiž varovali, že existuje vysoké riziko, že sopka v následujících hodinách vybuchne znovu. Ani předtím přitom záchranné práce neprobíhaly hladce, policisté popisovali ostrov jako příliš nebezpečný.

 

Vulkanolog Brad Scott ve středu ráno místního času CNN řekl, že je "vysoká pravděpodobnost", že sopka na White Islandu v následujících 24 hodinách znovu vybuchne. Případná erupce by měla být srovnatelná s tou pondělní či o něco menší.

 

V době první erupce bylo na ostrově oblíbeném mezi turisty podle úřadů celkem 47 lidí. Z těch, které se podařilo objevit a vyprostit, je šest mrtvých, 25 zůstává v kritickém stavu v nemocnicích.

Mnoho z nich utrpělo vážné popáleniny, včetně poškození plic. Všechna specializovaná popáleninová centra na Novém Zélandu jsou tak momentálně plně obsazená.

 

Pokud sopka znovu vybuchne, může to výrazně zkomplikovat hledání těl dalších lidí, u nichž se předpokládá, že také zemřeli. Mrtvoly by totiž mohla pokrýt nová silná vrstva popela.

 

Pusťte si pondělní reportáž TV Nova o výbuchu:

 

TN.cz