strach o život

Sopka začala chrlit lávu, hrozí silná erupce! Tisíce lidí prchají z domovů

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 13.1. 2020 09:31
Téma:

Obyvatelé Filipín se od neděle obávají toho nejhoršího. Sopka Taal, která se nachází 70 kilometrů od hlavního města Manila, se probudila k životu. V pondělí ráno místního času ze sopky začala vytékat také láva. Úřady proto vyzvaly přes osm tisíc obyvatel, aby raději odešli ze svých domovů. Erupce může nastat kdykoliv.

V neděli začal ze sopky stoupat oblak popela a měly se také ozývat různé otřesy. Oblast okolo sopky Taal zasáhlo až 75 zemětřesení. Podle úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí by mělo poblíž sopky žít více než 450 tisíc lidí.

 

Popel zasypal také ulice. "Když jsem šel k autu, viděl jsem, že je pokryté popelem. Rychle jsem si šel koupit masku do drogerie," popsal situaci agentuře Reuters Angel Bautista.

 

O den později se začala situace zhoršovat. V brzkých ranních hodinách totiž z vulkánu začala vytékat i láva. Z domovů mělo zatím odejít osm tisíc obyvatel, to se však může ještě změnit. Podle portálu BBC hrozí erupce, která může nastat i během několika hodin. Filipínský institut vulkanologie a seismologie mezitím zvýšil úroveň nebezpečí ze tří na pět.

 

 

S evakuací obyvatel pomáhá například Červený kříž, který do oblasti vysílá záchranáře a sanitky. V hlavním městě Manila mezinárodní letiště zrušilo několik letů. Popel může poničit také domy. Pokud se smíchá s deštěm, střechy se mohou ztřítit. 

 

Není to poprvé, co se sopka probudila k životu. Například v roce 1965 erupce zabila 190 lidí. Filipínský institut zaznamenal otřesy také v loňském roce, uvedl portál CNN

GALERIE: Sopka Taal se probudila k životu

1
/
6
Zdroj: Profimedia
Sopka Taal - 1

TN.cz