Ostře sledovaná kauza

Začal proces s údajnými vrahy Jána Kuciaka. Obžaloba přijata

Michaela Trochová
Michaela Trochová
Aktualizováno 19.12. 2019 21:23
Téma:

Specializovaný trestní soud (STS) v Pezinku dnes otevírá veřejné zasedání k obžalobě za vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Před tribunál jsou předvedeni čtyři obžalovaní, Marián Kočner, Alena Zsuzsová, Miroslav Marček a Tomáš Szabó. Pro mimořádný zájem médií se kauza pojednává v budově Justiční akademie, a nikoli v budově samotného STS. Na čtvrteční zasedání se kromě slovenských novinářů akreditovala média z USA, Francie, Německa, Belgie, Polska a Česka.

 

Obvinění byli k soudu dopraveni již ráno před šestou hodinou. Marián Kočner na místo dorazil v neprůstřelné vestě a ochranné přilbě na hlavě. Soudního přelíčení se účastní také Kuciakovi rodiče i matka Martiny Kušnírové, poprvé by se měli setkat tváří v tvář s obžalovanými. K soudu přišel i Marek Vagovič, šéf investigativního týmu redakce Aktuality.sk, pro které Ján Kuciak psal. Přítomna je také sestra zavražděného podnikatele Petra Molnára Silvia Molnárová, z jehož vraždy jsou obžalovaní Marček a Szabó. Střílet měl Marček, který se ke skutku přiznal.

 

Rekapitulace kauzy Jána Kuciaka:

 

 

Kočnerův obhájce Marek Para nejprve žádal, aby namísto hlavního líčení byl spis navrácen vyšetřovacímu týmu a aby soud vyslechl všechny svědky, uvedené ve spisu. Prokurátor Vladimír Turan návrh obhajoby doplnit vyšetřování navrhuje zamítnout. Navrhuje stanovit termín hlavního líčení, s čímž souhlasí i právník Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic a Roman Kvasnica, advokát Kušnírové.


Senát krátce po poledni rozhodl, zda vrátí spis vyšetřovatelům nebo obžalobu přijme a vytyčí hlavní líčení. Rozhodl se obžalobu přijmout a určil termíny hlavního líčení. Zatím je stanovil na devět lednových a únorových dní (13.1., 14.1., 15.1., 20.1., 21.1., 22.1., 3.2., 4.2. a 6.2. 2020.).
 

Další původně obviněný Zoltán Andruskó bude souzen v samostatném řízení, které je plánované na 30. prosince. Protože spolupracuje s policií, mohl by se dočkat nižšího trestu ve výši jedenácti let odnětí svobody. Ostatním obžalovaným hrozí 25 let až doživotí.

 

 

Senátu předsedá soudkyně Růžena Sabová, vyšetřovací spis, kteří museli zřízenci k soudu přivézt ve vozíku, má přes dvacet pět tisíc stránek. Při předběžném projednání obžaloby, které začalo v devět hodin ráno, se soud mj. zeptal prokurátora a obviněných, zda nechtějí uzavřít dohodu o vině a trestu. Tu obvinění svorně odmítli, Zsuzsová dodala, že je nevinná.

 

Kauza Kuciak v číslech:

 

 

Ján Kuciak a Martina Kušnírová byli zastřeleni 21. února 2018 v jejich domě v obci Velká Mača v okresu Galanta. Podle obžaloby si vraždu měl objednat Marián K. jako pomstu za články, které Kuciak publikoval o jeho hospodářské trestné činnosti.

 

Po dvojnásobné úkladné vraždě se konaly pochody za Jana a Martinu a Za slušné Slovensko, které organizovala stejnojmenná iniciativa. Situace po vraždě si vyžádala změnu vlády, kabinet Roberta Fica vystřídala exekutiva Petra Pellegriniho.

tn.cz / tvnoviny.sk