Mírný trest

Soud potrestal squattery ze Šatovky. Musí odpracovat 50 hodin

Téma:

Soud potrestal obecně prospěšnými pracemi devět squatterů, kteří v únoru obsadili usedlost Šatovka v pražském Šáreckém údolí. Skupina strávila na střeše budovy šest dní, poté sami slezli. Hrozilo jim až dvouleté vězení.

Skupina čelila obvinění z neoprávněného zásahu do práva k domu. Do usedlosti Šatovka vniklo několik desítek squatterů 9. února večer, poslední z nich opustili střechu 14. února. Před soudem stanulo devět aktivistů, kteří v domě zůstávali i přes výzvy policie.

 

Přestože jim hrozily až dva roky za mřížemi, soudce Obvodního soudu pro Prahu 6, kam Šatovka spadá, squattery potrestal obecně prospěšnými pracemi. Každý z nich musí odpracovat 50 hodin a uhradit škodu ve výši 6100 korun, kterou způsobili.

 

Aktivisté tvrdili, že chtěli docílit toho, aby usedlost nezůstala prázdná a opuštěná. Pokoušeli se ji prý oživit a udělat z ní komunitní centrum. Na obydlení domu se podle vlastních slov měli dohodnout s radnicí Prahy 6, která je jeho vlastníkem, starosta to ale popřel.

 

 

Policisté proti squatterům nezasáhli, protože se obávali, že by se mohl někdo zranit. Na místě s nimi vyjednával i starosta městské části, nikam to ale nevedlo. Skupina odmítala opustit budovu také proto, že velká část nemá kde bydlet.

 

Po třech dnech z budovy vyšel jeden z aktivistů, který měl jít do práce, policie ho ale na místě zadržela. Večer pak slezli další dva squateři a i ty čekal stejný osud. Zbylí opustili budovu 14. února krátce po poledni.

epa TN.cz